Vítězem je Topolánek, k velkým změnám nedošlo

Foto: ČTK

V Praze se o uplynulém víkendu konal s napětím očekávaný sjezd vládní ODS, který měl přinést odpověď na otázku, jak nově nasměrovat stranu po debaklu v krajských a senátních volbách tak, aby měla šanci postavit se úspěšně za dva roky v parlamentních volbách nástupu levice. Jednání kongresu sledoval Zdeněk Vališ.

Václav Klaus,  foto: autor
Kongres znamenal vítězství Mirka Topolánka. Podařilo se mu obhájit funkci šéfa strany. Podařilo se mu dostat pryč z jejího užšího vedení 1. místopředsedu a pražského primátora Pavla Béma, o kterém tvrdil, že mu okopává kotníky a kterého podezíral, že je trojským koněm prezidenta Václava Klause. Podařilo se mu dostat do užšího vedení lidi, kteří mu vyhovují a dosáhl také toho, že kongres sice lisabonskou smlouvu nepodpořil, ale ani ji nezamítl. Jednání proběhlo v podstatě hladce. O jediný velký rozruch se postaral v sobotu prezident Václav Klaus. Přijel a v krátkém vystoupením delegátům oznámil, že už delším dobu má problém identifikovat se s postoji, které vedení ODS zastává.

Mirek Topolánek,  foto: autor
„Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl. Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbyistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul Čestného předsedy a tohoto titulu se dnes definitivně vzdát.“

Mnohé delegáty Václav Klaus nemile překvapil a při jeho odchodu někteří slzeli. Hned ale také zazněly hlasy, že rozchod Klause s ODS není a nemůže být definitivní. Také Mirek Topolánek novinářům řekl, že Václav Klaus je geneticky spjat s ODS a bude v ní tedy i nadále přítomný. Staronový předseda bude v čele strany další dva roky. Delegátům na kongresu slíbil sjednotit stranu a také lépe se kontrolovat ve svých emotivních vystoupeních.

Pavel Bém,  foto: autor

„Přijímám pokračování té mise ne jakoi vítězství jednoho kandidáta nad druhým, ale vítězství, možná v dané chvíli, občanských demokratů jako strany samotné nad sebou.“

Poražený kandidát na předsedu Pavel Bém odmítl znovu se ucházet o funkci prvního místopředsedy strany. Odmítl ale také brát výsledek volby jako osobní prohru. Ve hře je teď podle Béma něco mnohem důležitějšího.

„Nejde jenom o souboj Mirek Topolánek – Pavel Bém, ale především o obsah a styl politiky, o budoucnost ODS, jako jediné autentické pravicové strany v republice. Ještě jednou Mirku Topolánkovi blahopřeji.“

Jiří Pospíšil,  foto: autor
Delegáti dali Topolánkovi důvěru téměř 60 procenty hlasů. Podle europoslance Jana Zahradila na sebe staronový šéf vzal obrovskou odpovědnost.

„Samozřejmě bude také nést plnou odpovědnost za všechny budoucí úspěchy, ale i neúspěchy ODS.“

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Topolánkovi věří.

„Domnívám se, že jeho vítězství povede ke sjednocení ODS.“

Jan Zahradil,  foto: autor
Topolánkovi odpůrci si to nemyslí. Podle jednoho z rebelů v ODS Juraje Ranince, znovuzvolení Topolánka znamená pokračovat v neúspěšné cestě, která vedla i k nedávnému volebnímu debaklu.

„Pro mě je to špatná zpráva, protože nevěřím tomu, že jsme schopni s panem Topolánkem vyhrát jakékoliv další volby.“

V novém vedení strany se objevilo jen jedno nové jméno. Prvním místopředsedou byl zvolen poměrně neznámý starosta Prahy 13 David Vodrážka. Ostatní členové předsednictva obhájili své posty z minula. Mirek Topolánek neuspěl na kongresu jen v jednom bodě. Neprošel jeho návrh na změnu stanov, která by usnadnila vylučování členů ODS. Toto rozhodnutí kongresu přijal s uspokojením nejznámější stranický rebel Vlastimil Tlustý.

Vlastimil Tlustý,  foto: autor

„Přijetí takových nedemokratických nástrojů by bylo ukázkou toho, že pravicovost bere za své nejen při vládnutí ODS, ale dokonce i při řešení svých vnitřních poměrů. Abych použil termín jednoho kolegy. Ten řekl tomu návrhu, že je to dokonalý důkaz bolševizace v ODS.“

Mirek Topolánek ve svém závěrečném vystoupení uvedl, že nyní se chce především věnovat přípravám na české předsednictví v Evropské unii. V nejbližších dnech chce také jednat s koaličními partnery i se zástupci opozice o dalším vývoji na politické scéně.