Pražský soud proces se Sáním navzdory ministerstvu zahájil

Listem papíru kryje svoji tvář člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hámid bin Abdal Sání z arabského státu Katar stanul v pondělí před českým soudem. Je obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých českých dívek. Proces doprovází spor ministerstva spravedlnosti a Městského soudu v Praze o pravomoc. Obviněný Sání žije několik let v České republice a zde se údajně trestné činnosti dopouštěl. Je zároveň členem významné katarské královské rodiny a má zájem být souzen ve své vlasti, což mu ministr spravedlnosti Pavel Němec umožnil. Pražský soud však na ministrovo rozhodnutí nereagoval a řízení v Čechách zahájil.

Listem papíru kryje svoji tvář člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, foto: ČTK
Ve sporu jde o to, zda ministr je, či není oprávněn bez předchozího návrhu soudu předat případ cizímu státu. Ministerstvo tvrdí, že ano, a odvolává se na výklad soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala, který řekl, že lze předat trestní řízení jinému státu přímo na základě rozhodnutí ministra.

Proč ale potom Městský soud pro Prahu 2 ministrovo rozhodnutí nerespektoval?

"Po podání obžaloby nikdo jiný než příslušný soud nemá pravomoc návrh na předání trestního stíhání podat a nikdo jiný není oprávněn bez takového nárhu rozhodnout o předání. Opačný výklad by znamenal, že moc soudní není nezávislá, nýbrž že je závislá na moci výkoné, ba dokonce na rozhodnutí orgánů cizí moci. Takový výklad považuje soud za nepřijatelný, neboť je protiústavní a nedemokratický."

tlumočila stanovisko soudu ředitelka správy soudu Helena Liprtová. Sáního obhájce Josef Lžičař však oponuje:

"Rozhodl-li jiný stát, že to trestní stíhání přebírá, je tam přísná gramatická dikce, nelze na území České republiky v trestním řízení pokračovat. Pokud je ta dikce taková kategorická a je pokračováno v tomto trestním řízení, tak podle mého názoru ten postup soudu není zákonný."

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun vysvětlil, že o vydání Hámida bin Abdala Sáního rozhodl ministr Němec na základě žádosti katarské strany:

"Ministerstvo spravedlnosti po dohodě s ministerstvem zahraničních věcí, které konstatovalo, že je to v zahraničně-politických zájmech České republiky, přistoupilo k tomuto čistému řešení, a to na základěš jasných záruk katarské strany, že pan Sání bude souzen v Kataru za trestné činy, které spáchal v České republice. Katarská strana se zavázala, že bude Českou republiku o průběhu toho řízení informovat, že jakmile obžalovaný vstoupí na území státu Katar, bude mu sdělena obžaloba, to znamená, že proběhne soud. Podle nezávislých zdrojů z Kataru je chimérou se domnívat, že v Kataru nejsou členové královské rodiny souzeni, dokonce jich podle údajů, které máme k dispozici, několik sedí ve vězení."

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila postup ministerstva spravedlnosti za nestandardní a dala pokyn protikorupční policii, aby prověřila okolnosti, za nichž Němec rozhodoval o předání případu prince do Kataru. Podle informací médií prý existuje podezření, že policistům a dalším lidem zabývajícím se Sáního případem byl nabízen úplatek.

Sání podle zjištění policie zneužíval 16 dívek, čtyři z nich ještě nebyly plnoleté. Další tři obviněné ženy podle policie mladé dívky oslovovaly na ulici s nabídkou výdělku. Ty které souhlasily, byly pak muži po vůli v jeho bytě.