Ministr Němec tlačí na odvolání nejvyšší státní zástupkyně

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Spor mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší stání zástupkyní Marií Benešovou, který v minulosti musel urovnávat i předseda vlády, nekončí. Ministr Němec vyzval v souvislosti s kauzou katarského prince Benešovou k rezignaci. Benešová totiž kritizovala dřívější postup ministra, který vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního, a policii také dala pokyn, aby ministrovy kroky prověřila. Ovšem minulý týden byl Sání na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu předán ke stíhání do Kataru. O spor se zajímala Martina Lustigová. Martino, proč vlastně ministr spravedlnosti trvá na tom, aby nejvyšší státní zástupkyně odešla?

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je jedním z důvodů několik týdnů stará událost, kdy Marie Benešová bez jakýchkoliv důkazů obvinila zpravodaje televize Nova z toho, že vzal právě od Dimuna úplatek. Benešová později uznala své pochybení, ale svou chybu nepovažovala za natolik závažnou, aby rezignovala na svou funkci. "Podle mého názoru žalobce, který obviňuje bez důkazů, nemá v této funkci co dělat, i kdyby to byl okresní státní zástupce, natož pak ten, jehož chování má být vzorem pro celou soustavu státního zastupitelství," řekl mi Petr Dimun. Podle médií ale hraje roli také to, že Nejvyšší soud dal v kauze katarského prince za pravdu ministru Němcovi.

Přestože ministr spravedlnosti usiluje o obměnu nejvyššího státního zástupce již několik týdnů, u premiéra Jiřího Paroubka zatím nenachází pochopení. Premiér si sice dovede odchod Marie Benešové představit, ale jak v neděli uvedl v televizi Nova, byl by nerad, kdyby odchod nejvyšší státní zástupkyně byl způsoben právě kauzou katarského prince: "Je to věc pana ministra spravedlnosti. Pokud přijde s takovým návrhem, tak budu o té věci jednat. Chtěl bych říci, že by bylo krajně nešťastné, kdyby byl odchod nejvyšší státní zástupkyně spojován s touto kauzou." Odvolání Benešové by tak podle premiéra bylo v tuto chvíli "politicky neprozíravé".

Sama Marie Benešová spojuje tlak na svůj odchod z funkce právě s kauzou katarského prince. Řekla to České televizi: "Od té doby, co jsem to iniciovala, tak se zvýšil tento tlak a úsilí o odstranění. Je zvláštní, že šest a půl roku jsem funkci zvládala a najednou ji nezvládám. Je to nepříjemné, trapné."

Spojení tlaku na ochod Benešové z funkce pouze s kauzou katarského prince ale ministerstvo spravedlnosti odmítá. Pokračuje mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun: "My nechceme, aby tato věc byla spojována s kauzou Katar. Paní nejvyšší státní zástupkyně samozřejmě dělá všechno pro to, aby takové spojení vytvořila. My jsme řekli jasně, že důvody, pro které paní nejvyšší státní zástupkyni odvoláme a pro které pan ministr už měsíc hledá jejího nástupce, jsou úplně jiné. Je to nekoncepčnost řízení Nejvyššího státního zastupitelství, neodbornost paní nejvyšší státní zástupkyně a samozřejmě i pochybení, která se v soustavě Nejvyššího státního zastupitelství a dalších stávala. To budou všechno důvody, které pan ministr v nejbližší době předloží těm, kdo budou o osudu nejvyšší státní zástupkyně rozhodovat."

Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, který je členem ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, ale podle svých slov nemá žádné signály o tom, že by Nejvyšší státní zastupitelství pracovalo špatně: "Celá kauza ve mně vyvolává výrazné rozpaky. Tato vláda jasně ukazuje, že není schopna řešit problémy české justice, českého státního zastupitelství. Místo věcné diskuse se uchyluje k politikaření, ke spekulacím a k diskusi, která není založena na věcných argumentech, na tom, jak opravdu funguje státní zastupitelství, ale na tom, zda se ministru spravedlnosti po kauze katarského prince podaří nejvyšší státní zástupkyni pomstít."

Jsou podle vás nějaké relevantní důvody k odvolání nejvyšší státní zástupkyně?

"Já osobně se domnívám, že žádné relevantní důvody v tuto chvíli nejsou. Bylo by velmi nešťastné, pokud by nejvyšší státní zástupkyně měla opustit svůj post z toho důvodu, že zastávala ve věci katarského prince jiný právní názor. To by vedlo k výrazné destrukci právního státu, pokud bychom příslušné složky české justice nebo státního zastupitelství postihovali za to, že hájily svůj právní názor, který měly vyargumentovaný."