Katarský princ, souzený v Česku za sex s nezletilými, vyvázne bez trestu

Katarský princ vyvázne bez trestu. Tamní prokurátor už ho soudit nechce. Hámida bin Abdala Sáního nepravomocně odsoudil český soud za sex s nezletilými dívkami a jeho vydání do Kataru vyvolalo v roce 2005 bouři v české justici.

Katarský princ dostal v Česku 2,5 roku za zneužívání mladých dívek. Před vydáním rozsudku do věci zasáhl tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Soudkyni předal katarskou urgenci o předání Sáního zpět do země. Tam s ním mělo řízení pokračovat před místními justičními orgány. Překlad soudních spisů do arabštiny stál Česko skoro tři čtvrtě milionu korun. Přes nesouhlas soudkyně a protesty tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové byl Sání do Kataru vydán s podmínkou, že zde bude souzen.

"Všichni právníci se tomu smáli, pokud se tady předstíralo, že postaven před soud bude,"

řekla v České televizi bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Sání byl po příletu do své vlasti zatčen, osm dnů strávil ve vazbě a poté byl několik měsíců vyšetřován. O tom, že princ před soud nepůjde, rozhodl tamní generální prokurátor na konci ledna 2007. K českým úřadům se ale tato informace dostala až v březnu letošního roku prostřednictvím českého velvyslance v Kuvajtu Antonína Blažka. Ten uvedl, jaké důvody vedly katarskou stranu k zastavení procesu.

"V tom zdůvodnění, které jsem od generálního prokurátora získal v arabském jazyce, podle našeho - zdůrazňuji neoficiálního -překladu stojí, že samo zadržení, vyšetřování, odnětí svobody považuje generální prokuratura za dostatečné pro to, aby obžalovaný podobné činy v budoucnosti neopakoval."

Exministr spravedlnosti Pavel Němec uvedl, že to není poprvé, kdy se justiční orgány jiného státu neztotožní se závěry prezentovanými v Česku. Upozornil, že obviněný strávil ve vazbě skoro polovinu nepravomocně vyměřeného trestu a kauzu označil za mediálně nafouknutou bublinu.

Jak podobné případy vnímá katarská společnost a muslimský svět, o tom informuje zpravodaj na Blízkém východě Břetislav Tureček.

"Mluvil jsem s tamními novináři a ti měli hrůzu už jenom z těch mých otázek, které se týkaly člena panovnické rodiny. Natož aby o této kauze sami psali. To znamená, že od samého počátku to v tamní společnosti bylo tabu a bylo jasné, že to bude zameteno pod koberec. Jinak by to asi Katařané nebo muslimové obecně vnímali, kdyby princ zneužíval malé bezbranné děti. To by mu skutečně třeba hrozil i trest smrti, ale za situace, kdy je to člen vysoké společnosti a jde vlastně o určitou formu prostituce, tak to opravdu není věc, která by se v Kataru řešila nějakým drakonickým způsobem."

Katarský princ byl vydán také proto, že měla být uzavřena dohoda o vzájemném vydávání odsouzených v budoucnu. Přes tříleté úsilí českého ministerstva spravedlnosti však žádné dohoda dosud nevznikla.