Katarský princ propuštěn z vazby

0:00
/
0:00

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání souzený v Česku za sex s nezletilými dívkami opustil v pondělí krátce po deváté hodině večerní vazební věznici na Pankráci. V cele strávil celkem 340 dní. Z vazby jej nyní propustil Nejvyšší soud, který zároveň umožnil vydání Sáního do Kataru. Kauzu, která rozdmýchala vášně mezi ministerstvem spravedlnosti na straně jedné a soudy nižších instancí a Nejvyšším státním zastupitelstvím na straně druhé, sledoval Josef Kubeczka.

Nejvyšší soud svým verdiktem vyhověl návrhu ministra spravedlnosti Pavla Němce. Princ Sání byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Soud o Sáního vině a trestu jednal přesto, že ministr Němec krátce po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a poté i Městský soud v Praze však označily ministrův postup za nezákonný a v řízení pokračovaly.

Jak uvedla mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová, soudy nižších instancí porušily zákon, když nerespektovaly rozhodnutí ministra Němce o vydání prince do Kataru.

"Soudy měly poté, co ministr takto rozhodl, rozhodnout o propuštění obviněného z vazby na svobodu, což neučinily."

Nejvyšší soud odmítl argumentaci obecných soudů i Nejvyššího státního zastupitelství, že vydáním do domovské země by byl princ Sání odňat svému zákonnému soudci - tedy soudci ze země, kde čin spáchal.

Soud se podle mluvčí Komoňové nezabýval otázkou, zda Sání bude mít v Kataru imunitu vzhledem k své příslušnosti ke královské rodině.

"Podstatou přezkumu stížnosti pro porušení zákona byla otázka, zda ministerstvo spravedlnosti mohlo rozhodnout o předání trestní věci samostatně, nebo zda je jeho rozhodnutí podmíněno návrhem či podnětem soudu. Tato otázka tedy nebyla podstatou přezkumu."

Sáního obhájce Josef Lžičař rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítal a ani jiný verdikt neočekával.

"Ta řízení, která se táhla od podání obžaloby a zejména po vydání rozhodnutí ministra spravedlnosti, které je skutečně, jak tady bylo konstatováno, nezpochybnitelné, se nemusela celou dobu táhnout. Musím ale na adresu soudů nižších stupňů říci, že toto věděly, a bylo to stanovisko neměnné, od 12. dubna. Já jsem rád, že Nejvyšší soud rozhodl tak, jak rozhodl, ale rozhodl naprosto podle zákona."

Premiéra Jiřího Paroubka verdikt Nejvyššího soudu v kauze katarského prince nepřekvapil.

"Pro mně to není překvapení, já jsem tento názor znal. Domnívám se, že je to věc, která vyplývá z jednoho právního názoru proti druhému právnímu názoru. Nejvyšší soud se přiklonil k tomuto názoru a pro mě to není překvapení."

Princ Abdal Sání by měl být nyní trestně stíhán v Kataru. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna se katarská strana zaručila, že Sání nebude na svobodě v České republice příliš dlouho.

"Oni zajistí, že po tu dobu, než bude předán na letiště do speciálního letadla, bude na pokoji v příslušném hotelu a oni budou dodržovat veškeré naše požadavky. Samozřejmě jsme je varovali, že pokud budeme mít pochybnosti o tom, že tyto požadavky a záruky nejsou plněny, tak v České republice je to trestní stíhání pouze přerušeno, a pokud by nebyly splněny tyto záruky katarské strany, tak samozřejmě bude obnoveno."