Před 120 lety se narodila první česká herečka, která dobyla Evropu

Anny Ondráková

Anny Ondru - temperamentní blondýnu s velkýma očima diváci milovali. Uhranula i boxera Maxe Schmellinga, který se stal jejím manželem.

Alfred Hitchcock a Anny Ondráková při zkouškách zvuku v průběhu natáčení filmu Blackmail | Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo

Anna Ondráková, později známá jako Anny Ondra, se narodila 15. května 1902 do rodiny rakousko-uherského důstojníka. Rodina hodně cestovala a Anna díky tomu ovládala několik jazyků. Kromě češtiny mluvila německy, francouzsky a anglicky.

V 15 letech se objevila na divadle. A záhy následovala pozvánka před filmovou kameru. Usměvavá blondýnka diváky uhranula. A to nejen díky výrazným očím s mrkajícími řasami, krásným nohám, ale především díky komediálnímu a pohybovému talentu. Nadaná herečka natočila neuvěřitelných 90 filmů, němých i zvukových. Dvě třetiny z nich v Československu a třetinu za hranicemi. Její mezinárodní kariéru odstartoval film Bílý ráj z roku 1924. V té době už vystupovala pod zkráceným jménem Anny Ondra. Objevila se i ve dvou filmech Alfreda Hitchcocka. Naposledy stála před kamerou v roce 1951 v německém snímku Schön muss man sein. Krátce se ještě mihla spolu s manželem Maxem Schmelingem v roce 1957 ve filmu Die Zürich Verlobung, kde si zahráli sami sebe.

Anny Ondráková při natáčení reklamy | Foto: Bundesarchiv, snímek 102-10796, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 DE

Kráska a boxer

Svatba Anny Ondrákové a Maxe Schmelinga | Foto: Bundesarchiv, snímek 102-14813, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 DE

Známý a úspěšný německý boxer Max Schmeling se do Anny Ondrákové zamiloval na první pohled. Po počátečním váhání i ona jeho šarmu podlehla a v roce 1933 se za něj provdala. Brzy se stali snad nejpopulárnější dvojicí v Německu, ozdobou každé společnosti. Psalo se o nich, že jsou ideálním skloubením síly a půvabu.

Bylo to ovšem v éře nástupu nacismu. A nacisté toužili udělat ze Schmelinga ikonu – německého supermana (v letech 1930 až 1932 byl mistrem světa v těžké váze).

Schmeling ale nikdy s nacisty nespolupracoval. Odmítl přijmout vyznamenání a dokonce tajně pomohl skrýt dvě židovské děti a zachránil jim tak život. Nějakou dobu byl dokonce ve vězení. Přesto byli manželé po válce vyšetřováni pro kolaboraci, v Československu na ně byl vydán zatykač. A i když nařčení odvrátili, skončili bez peněz a museli začínat od nuly.

Anny Ondráková | Foto: Jaroslav Balzar, Wikimedia Commons, volné dílo

Přestěhovali se na venkov do Hollenstadtu blízko Hamburku a začali společně úspěšnou podnikatelskou kariéru. Anny pochopila, že její zlatá filmová éra už minula, a tak se věnovala péči o manžela a jejich norkovou farmu. Z Maxe Schmelinga se stal úspěšný manažer v německé pobočce firmy Coca-Cola.

Do Československa se Anny Ondra už nevrátila, zemřela v roce 1987 ve svých 85 letech v Německu. Max Schmeling ji přežil o dlouhých 18 let. Zemřel v roce 2005 ve věku nedožitých 100 let. Posledním společným přáním bezdětných manželů bylo, aby dědictví po nich získaly dětské vesničky SOS.

BLACKMAIL (Rare Silent Version) Alfred Hitchcock 1929 Murder Scene, Anny Ondra