Před dvaceti lety se na trhu objevila nejúspěšnější česká PC hra Mafia

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia vznikla ve studiu vývojáře Daniela Vávry. Skloubením silného děje, filmových prvků a propracovaným herním principem si získala spoustu nadšených hráčů.

Mafia: The City of Lost Heaven | Foto: Illusion Softworks

Vávra čerpal ze svého oblíbeného filmu Goodfellas (Mafiáni), na kterém byl v mládí v kině. Velký podíl na úspěchu příběhu má styl vyprávění. Celá hra je protkaná různými scénkami mafiánského humoru a satiry. V českém prostředí k výborným prodejům přispěli také slavní herci, kteří zapůjčili hlasy hlavním postavám.  Na dabérské výkony Marka Vašuta, Petra Rychlého nebo Dalimila Klapky fanoušci vzpomínají dodnes.

Akční hry se prodalo přes dva milióny kopií, mimochodem na původní nerozbalenou PC verzi první Mafie, přihazovalo na Aukru deset lidí a prodala se za 60 900 Kč.

Mafia: The City of Lost Heaven | Foto: Illusion Softworks

Díky úspěchu hry se o brněnskou společnost začala zajímat zahraniční herní studia a začátkem roku 2008 se ocitla v rukou amerického gigantu Take-Two Interactive Software a přejmenovala se na 2K Czech.

Reklama na Mafii II v ulicích New Yorku,  2010 | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International

V roce 2010 přišel na trh druhý a podobně úspěšný díl Mafie, kterého se po celém světě prodalo téměř 3,5 miliónu kopií pro počítače i herní konzole. Zatím poslední třetí díl Mafie se začal prodávat v roce 2016 a prodejem překonal oba předchozí díly.

klíčová slova:

Související