Před teroristy se neustupuje

foto: ČTK

Hrozba bombového útoku od neznámého vyděrače, která visela v pondělí nad Olomouckým krajem, se nenaplnila. Zato se rozproudila živá diskuse o tom, zda měli být občané o hrozbě informováni nebo ne. Zdeněk Vališ soudí, že na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět.

foto: ČTK
Olomoucký hejtman Jan Březina informoval veřejnost navzdory policejnímu embargu o požadavcích neznámého vyděrače a o případném nebezpečí, které jeho hrozby obsahují. V pondělí pak mohla hanácká metropole někomu připomínat - samozřejmě v nadsázce - dnešní Bagdád. Mnozí lidé se báli vyjít na ulici, jiní raději město opustili, všude se pohybovaly ozbrojené hlídky. Kdyby bylo naproti tomu jen na policii, občané by se nic nedozvěděli a život ve městě by běžel v normálních kolejích. Nespáchal náhodou nejvyšší představitel Olomouckého kraje trestný čin tím, že se stal šiřitelem poplašné zprávy? A neměl by tedy zaplatit třeba obchodníkům či jiným podnikatelům ušlý zisk?

Možná se někdo ozve a nakonec podá i trestní oznámení. Zatím se ale vede diskuse hlavně o tom, zda "vyžvaněním" vyděračových úmyslů nesabotoval hejtman policejní vyšetřování. Březina se hájí tím, že část z dopisu bombového vyděrače, kterou zveřejnil, nemohla vyšetřování ohrozit. Varoval pouze obyvatele před hrozícím nebezpečím, a to je podle něj záležitost vyššího řádu než policejní embargo. V tomto ohledu hejtmana podpořili i všichni jeho kolegové v okolních krajích. Také média vesměs soudí, že jako volený představitel občanů má hejtman povinnost lidi varovat před nebezpečím a maximálně je chránit. Ministr vnitra Stanislav Gross je jiného názoru. Březina podle něj jednal nezodpovědně. Společnost se má spoléhat na profesionalitu lidí od policie, kteří se případu věnují čtyřiadvacet hodin denně. Hejtman prý není takovým profesionálem, aby mohl rozhodovat tak, jak rozhodl. Ministr sice neví, jakým způsobem byla vlastně zmařena dosavadní práce vyšetřovatelů, ale má obavu z toho, jaká bude reakce pachatele na atmosféru, která se nyní vytvořila.

foto: ČTK
Když tak člověk pokládá argumenty obou stran na misky pomyslných vah, těžko určí, jak se vychýlí, a která převáží. Neznámý vyděrač si pohrává se státními orgány už třetí týden. Do minulé soboty si nevyzvedl žádný z balíku peněz, které podle jeho pokynů shodila policie z helikoptéry na 25 místech střední Moravy. Policie proto balíky opět posbírala. V této souvislosti zazněly hlasy, že anonym by musel být padlý na hlavu, kdyby si pro peníze přišel. Nelze tedy vyloučit, že motivem jeho jednání může být třeba snaha pokořit určité orgány nebo instituce. Všem také předvedl, čeho by byl schopen, když umístil na jeden z železničních mostů v Olomouci profesionálně zhotovený výbušný systém a pak o tom informoval policii. Možná ho uspokojuje, když se hraje podle jeho scénáře.

Ať tak či onak, počínání vyděrače už stačilo inspirovat další bombové anonymy. V Olomouci musela být kvůli tomu v pondělí například evakuována vojenská nemocnice. Ministr vnitra tvrdí, že v případě bombových anonymů se policii podaří odhalit každého druhého. Mělo by být pro policii věcí cti, aby olomouckého vyděrače dopadla, i kdyby se už nikdy nechtěl o nic pokusit. A ještě něco se člověku neustále vrací na mysl, totiž slova někdejšího premiéra Miloše Zemana, že před teroristy se neustupuje. To by mělo platit jak pro policii, tak pro olomouckého hejtmana.