Představuje výskyt ptačí chřipky v Turecku nebezpečí pro Česko?

Marifet Kocyigitová, které zemřely tři děti s příznaky ptačí chřipky, foto: ČTK

V Turecku byly zaznamenány další případy nákazy smrtícím virem ptačí chřipky. Virus se z východu země šíří do dalších oblastí. Co to znamená pro Českou republiku? Hrozí Čechům nějaké nebezpečí? A jak to bude v případě vypuknutí pandemie s léky? Na tyto otázky hledala odpověď Martina Lustigová.

Marifet Kocyigitová,  které zemřely tři děti s příznaky ptačí chřipky,  foto: ČTK
V Turecku už viru ptačí chřipky podlehly tři děti. Desítky dalších lidí jsou v nemocnicích kvůli podezření na nákazu. Zvláštní zmocněnec OSN pro ptačí chřipku David Nabarro míní, že se virus rozšíří z Turecka do dalších zemí směrem na západ. Není ale důvod k panice, protože zatím nezmutoval do formy přenosné z člověka na člověka. Lidé se před nákazou mohou také účinně chránit, říká Nabarro: "Musíme zahájit masivní informační kampaň ve všech zemích. Když začnou umírat ptáci, lidé se k nim nesmí přibližovat, dotýkat se jich nebo si s nimi hrát. Obyvatelstvo musí také vědět, že je třeba rychle zlikvidovat všechna živá kuřata v postižené oblasti, aby se předešlo důsledkům, jaké teď vidíme v Turecku."

A jaká je dnes situace v Česku? Mění se pro nás něco tím, že se ptačí chřipka objevila v Turecku? To je otázka pro Josefa Dubna ze Státní veterinární správy: "Pro Českou republiku se neděje nic nového, protože zákaz dovozu čehokoliv od peří z Turecka platí již od podzimu loňského roku. A pokud Evropská komise přijme další opatření, třeba na další státy, bude to okamžitě platit i pro naši republiku." Podle Josefa Dubna se nemáme čeho bát. Zatím je zima a tahy ptáků k nám z této oblasti navíc nesměřují: "Nebezpečí tažnými ptáky z tohoto směru nehrozí." Reálné riziko by nám podle Josefa Dubna hrozilo tehdy, kdyby se ptačí chřipka vyskytla v naší bezprostřední blízkosti.

Foto: ČTK
Z ptačí chřipky se zatím pomalu stává téma předvolebního boje. Lék proti ptačí chřipce nakoupí ministerstvo zdravotnictví pro 1,7 milionu lidí. Plánuje také objednat dva miliony případných vakcín. KDU-ČSL ale ministerstvo vyzvala, aby pro případ rozšíření ptačí chřipky zajistilo dostatek účinných léků pro všechny občany. Předseda lidovců Miroslav Kalousek považuje selekci občanů na ty, kterým by byla léčiva poskytnuta, a na ostatní, za nepřijatelnou. Hlavní hygienik Michael Vít chápe Kalouskův požadavek hlavně jako politické gesto: "Každý politik by byl rád, aby 100% obyvatel jeho státu bylo kryto. Té vakcíny nebude dost. Takové výrobní kapacity zatím ve světě nejsou. Takže já jsem toho názoru, že by EU měla doporučit minimální standard, který bude třeba hovořit o tom, že z hlediska ochrany obyvatel je důležitý standard například 60% proočkovanosti." Pandemický kmen ptačí chřipky se zatím nikde neobjevil, firmy tedy nemají z čeho proti němu připravit vakcínu.

V souvislosti s ptačí chřipkou zaznamenali čeští veterináři i jednu kuriozitu. Někteří lidé si totiž stěžovali, že se v obchodech objevila turecká drůbež. Pokračuje Josef Duben: "Ovšem pak se ukázalo, že si spletli název TURKEY, který sice znamená Turecko, ale zároveň anglicky krůta, krocan. Na výrobku bylo opravdu napsáno, že je původem z Evropské unie."