Prezidentské sliby, fotografie i video mapping připomínají výročí republiky

Osudové chvíle Československa, foto: ČTK/Ondřej Deml

K výročí sta let vzniku republiky se konají nejrůznější výstavy po celém Česku. Na Hradě jsou v vidění například prezidentské sliby. Tři sta fotografií od 51 autorů vypráví příběh státu na Staroměstské radnici. A na Staroměstském náměstí se odehraje multimediální show.

Osudové chvíle Československa, foto: ČTK/Ondřej Deml
Významná výročí a historie Prahy ožijí v sobotu od osmi do devíti večer na budově Univerzity Karlovy na Staroměstském náměstí. "Hodně jsem se orientovala na historii Prahy a naše památky. Je to oslava Prahy včetně veršů a hudby Miroslava Vobořila. Video mapping bude mít 6 minut," uvedla autorka projektu Zdeňka Čechová. České kulturní dědictví a historii tak představuje unikátní uměleckou formou pomocí originálních počítačových animací a efektů.

Neznámého vojína z fotografie identifikovali jeho příbuzní

Přelomové momenty z historie Česka nabízí i výstava na Staroměstské radnici. Celkem 300 fotografií od 51 autorů vypráví příběh státu od první světové války po současnost. Výstava Osudové chvíle Československa je otevřena ode dneška do 11. listopadu. Začíná fotografiemi z fronty první světové války od Jindřicha Bišického. Jeho snímky byly v roce 2009 představeny jako fotografie neznámého vojína, kterého identifikovali jeho vnuci.

Významným souborem fotografií jsou i snímky exilové vlády v Londýně od Ericha Auerbacha. Jeho snímky nabídla k vystavení jeho dcera. "Nikdy jsem netušila, jaký respekt měla československá vláda v exilu. Vidíme to třeba podle toho, že britská vláda věnovala Československu zvláštní kulturní středisko, které navštívila sama královna Alžběta, že při výročí lidické tragédie se ve městě Coventry přímo v prostředí zničené katedrály konala tryzna," popsala soubor kurátorka.

Na Hradě jsou sliby českých prezidentů

Miloš Zeman, foto: ČTK/Michal Kamaryt
Pokud se ze Staroměstského náměstí vydáte na Pražský hrad, čeká tu výstava Doteky státnosti. Představuje originály slibů českých i československých prezidentů, i řadu unikátních předmětů spojených se státními symboly. Některé z nich jsou veřejně představeny poprvé, například hraniční sloup z 20. let minulého století. Výstava, kterou připravil Vojenský historický ústav, bude otevřena do konce října.

Svůj poslední slib na výstavu přinesl i prezident Miloš Zeman. V březnu 2013 v textu, který podepisoval, chyběla dvě písmena. Slib proto musel po několika hodinách podepsat znovu. Výstava ukazuje kolem 1000 sbírkových předmětů. K vidění jsou třeba znak českého lva na dlaždici z hradu Zvíkova, který pochází z poslední třetiny 13. století, či vlajka, pod níž vystupovali při úvodním ceremoniálu čeští sportovci na olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Mezi exponáty je také například houfnice z 20. let, která posloužila při pohřbech dvou prezidentů. V roce 1937 vezla ostatky Masaryka, v roce 2011 Havla.