Přidali nám, ale málo

Foto: Jason Morrison / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Soudci v Česku by měli mít od Nového roku vyšší platy. Ve stavu legislativní nouze o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Předloha, která teď míří do Senátu, zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na 2,75násobek průměrné mzdy. Návrh, aby koeficient stoupl na trojnásobek, jak navrhoval Ústavní soud, neprošel, a tak se dají ze strany soudců očekávat další žaloby.

Foto: Jason Morrison / Stock.XCHNG
Vláda schválila nynější předlohu teprve v pátek. Reagovala na situaci, kdy Poslanecká sněmovna minulý týden původní normu o platech ústavních činitelů neschválila. Po úpravách totiž obsahovala například i zrušení zdanění náhrad zákonodárců. Mzdy soudců a tím i platy státních zástupců tak kvůli tomu byly od ledna v ohrožení.

Zamítnutý návrh, aby koeficient v souladu s výrokem Ústavního soudu stoupl na trojnásobek, v úterý předložila poslankyně strany LIDEM Jana Suchá. Podle ní se tak soudci budou o své platy znovu soudit:

"Myslím si, že Soudcovská unie se k tomu postaví tak, že opět požádá Ústavní soud o rozhodnutí. Předpokládám, že nakonec to skončí u toho trojnásobku, protože si myslím, že ústavnost v naší zemi je důležitá a rozhodnutí Ústavního soudu by se neměla zametat jen tak pod koberec."

I proto se komunisté a sociální demokraté při sněmovním hlasování zdrželi, potvrdil za ČSSD šéf jejích poslanců Jeroným Tejc:

Jeroným Tejc,  foto: Šárka Ševčíková / Český rozhlas
"Je to problém, který si vytvořila vláda, my nejsme ti, kteří by měli tuto situaci napravovat. Nehledě na to, že je otázkou, zda skutečně onen 2,75násobek nebude nakonec podroben žalobám a nebude Sněmovna nucena zvýšit na trojnásobek tento koeficient pro soudce. A proto se sociální demokracie nezúčastnila této debaty. Skutečně je odpovědností vlády, jak se s tou situací vypořádala."

Ani ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek není s výsledkem hlasování spokojený:

"Myslím, že se nám vrátí situace, kdy soudci budou úspěšně vyhrávat žaloby se státem o jejich výši mzdy. Na stranu druhou, pokud to ještě schválí Senát, tak nepůjdeme do stavu nějaké právní nejistoty. Třeba jednoho dne, a já doufám, že to nebude dlouho trvat, dojde ke shodě v této otázce. Bavím se s představiteli Nejvyššího soudu i Soudcovské unie a řekl bych, že jejich postoj je velmi rozumný. Soudců je ale tolik, že i kdyby si funkcionáři, jak soudní soustavy, tak soudcovské samosprávy, mysleli cokoliv, tak si myslím, že se pár jednotlivců, co tu žalobu dají, stejně najde."

Petr Nečas,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Premiér Petr Nečas stále doufá, že k žalobám soudců nedojde. V této souvislosti připomněl, že poslanci, senátoři a ministři přišli na platech v rámci úspor o víc než soudci:

"V celkovém objemu platů, které jdou pro ústavní činitele, tvoří platy soudců 80 procent. A já jsem přesvědčen, že chápou rozpočtovou realitu, že chápou výrazně vyšší omezení, které mají ostatní ústavní činitelé, to znamená poslanci, senátoři a ministři, a že z tohoto pohledu budou návrh akceptovat."

Premiérovy naděje zřejmě ale budou plané. Podle předsedy Obvodního soudu pro Prahu 1 Libora Vávry totiž jak vláda, tak Poslanecká sněmovna pohrdají verdiktem Ústavního soudu. Soudci se proto zřejmě znovu obrátí na soud:

"Soudci neusilují o nějaké navýšení platů. Oni chtějí, aby jim byly navráceny takové platy, které jim zákonodárce přiznal a protiústavně jim je odňal. Za této situace, pokud vím, tak mezi všemi představiteli justice panuje naprostá shoda, že je potřeba o to usilovat."

Platy státních zástupců se od soudcovských odvíjejí, jsou na 90 procentech. Poslanci schválená předloha se netýká platů ústavních soudců, kteří si platově nepolepší, stejně jako například ministři a zákonodárci. Pro ně zůstávají platy zmraženy do konce roku 2014. Poslanci však do předlohy, která nyní míří do Senátu, přidali zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad zákonodárců. Zdaněny sice zůstanou, přesto se však mírně zvýší.