Příplata má naději na přehodnocení rumunského rozsudku

František Příplata, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český podnikatel František Příplata odsouzený v Rumunsku využil odkladu nástupu trestu a utekl v noci ze čtvrtka na pátek do České republiky. Na začátku června byl sedmapadesátiletý Příplata v Rumunsku odsouzen k osmi letům vězení za podněcování k vraždě odborového předáka. On sám se prohlašuje za nevinného.

Český podnikatel František Příplata, foto: ČTK
Z obav o svůj život utekl do Česka po překročení takzvané zelené hranice přes Maďarsko pouze s občanským průkazem.

"Já jsem opustil Rumunsko přes zelenou a můžu říct, že to bylo velmi jednoduché. Ani jsem si nemyslel, že to bude tak jednoduché. V Rumunsku se začalo proslýchat, co se mně stalo a že je to nepravedlivé a já vám můžu říct, že rumunská policie mě zatím vůbec nehledala. Chtěl bych si sjednat schůzku s panem ministrem Svobodou, taky jsem ho trošku kritizoval, tak bych si to s ním chtěl trošku povykládat, a pak bych chtěl navštívit pana ministra Němce, aby jim to právník vysvětlil, co se vlastně tam stalo za hrůzy."

Stíhání a soudy s Františkem Příplatou se táhly pět let. Mezitím se však údajně dozvěděl o odměně vypsané mezi vězni na jeho hlavu. Po pravomocném rozhodnutí Nejvyššího soudu o trestu Příplata požádal o předání do České republiky, než mohla být záležitost projednána, opustil Rumunsko. Mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna jsem se zeptal, jestli je podle názoru ministerstva Příplata v Česku legálně, jak citovala některá média.

"Tak legálně, nelegálně... V současné době se nachází v České republice, aniž by to bylo v rozporu s českými zákony, protože pokud by došlo k tomu, že by rumunská strana požádala o výkon trestu v České republice, tak by s konečnou platností o uznání tohoto trestu musel rozhodovat český soud, konkrétně příslušný krajský soud."

František Příplata se synem a přítelkyní, foto: ČTK
Jaké má český občan František Příplata nyní možnosti? Jak se ta situace může vyvíjet?

"On v současné době nemusí vyvíjet žádnou aktivitu, ´míč´ je na rumunské straně, která už avizovala, alespoň podle zpráv z médií, že na něj vydá mezinárodní zatykač, že požádá Českou republiku o jeho vydání do Rumunska a že zároveň, pokud takové vydání nebude úspěšné, což samozřejmě je celkem jisté, protože český právní řád, ať už ústavní principy, konkrétně trestní řád, neumožňuje vydávání českých občanů do zahraničí. takže rumunská strana by potom mohla požadovat po České republice výkon trestu pana Příplaty v české republice, nicméně jak už jsem říkal, o uznání tohoto trestu by rozhodoval příslušný krajský soud na veřejném jednání, kde by samozřejmě pan Příplata měl možnost argumentovat těmi svými argumenty, které se objevují v médiích."

Je tady možnost nějaké revize jeho procesu?

"Tak samotzné uznávání toho rozsudku na území České republiky je prakticky, byť to není právně úplně čisté, obnovou tohoto procesu. Bude se rozhodovat na veřejném zasedání krajského soudu, dokonce proti tomuto rozsudku je možné odvolání k Vrchnímu soudu. A samozřejmě tento proces bude pokračovat, jakmile rumunská strana požádá podle příslušné úmluvy o předávání odsouzených osob."

...říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.