Připravuje se privatizace části Českých drah

Foto: Evropská komise

Z majetku Českých drah se možná už tento podzim začne do nové firmy ČD Cargo vyčleňovat nákladní doprava, která na rozdíl od ztrátové osobní přepravy přináší podniku zisk. V rozhovoru pro Radio Praha to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Foto: Evropská komise
"Potvrdit to samozřejmě mohu. O vyčlenění nákladní dopravy a o následné privatizaci se mluví již poměrně dlouho. Ministerstvo dopravy podniká příslušné kroky: v současné době připravujeme materiál, ten je teď v meziresortním připomínkovém řízení, který má být předložen vládě a vláda má následně schválit další kroky."

Na rozdíl od zákonodárného procesu, kdy návrhy výkonné moci putují přes parlamentní výbory a obě komory k hlavě státu často mnoho měsíců, v tomto případě jedná vláda samostatně a o návrhu ministerstva dopravy může sama rozhodnout už za několik týdnů:

"My máme do konce listopadu tohoto roku předložit vládě harmonogram. Pravděpodobně 1. prosince, pokud to vláda schválí, by měla vzniknout akciová společnost ČD Cargo ve vlastnictví státu a postupně ta část majetku, která je v rámci Českých drah součástí nákladní dopravy, bude převedena do této akciové společnosti a tato akciová společnost potom bude nějakým způsobem nabídnuta komerčním zájemcům pro vstup. Zatím nevíme přesné detaily, kolik procent by mohli mít soukromí vlastníci nebo soukromý vlastník, zda si stát bude chtít něco ponechat... Takže to jsou věci, které budeme znát až příští rok v dubnu."

A proč má vlastně k takové změně dojít?

"Důvod celého vyčlenění a celé privatizace je jednoduchý. Nákladní doprava je víceméně jedinou ziskovou součástí Českých drah a stát má zájem na této nákladní dopravě něco vydělat, pravděpodobně jejím prodejem."

Nabízí se pak samozřejmě otázka, jak dopadne na cestující Českých drah fakt, že z podniku se vyčlení zisková nákladní doprava, která - jak se ve veřejnosti traduje - dotuje ztráty z osobní přepravy?

"Není to úplně tak, že by byla financovaná ze zisků, protože stát, resp. jednotlivé kraje hradí Českým drahám tzv. prokazatelné ztráty z provozování osobní dopravy. To znamená, že například ministerstvo dopravy platí Českým drahám ročně přibližně tři miliardy korun za ztráty, které vzniknou právě provozováním osobní dopravy. Vláda má samozřejmě projednat i to, co s tou osobní dopravou dál, jestli vznikne nějaká samostatná akciová společnost ČD - osobní doprava. Uvidíme, je to taky provázáno s přípravou zákona o veřejné dopravě, který má zřejmě od ledna 2009 řešit, co s tou osobní dopravou dál. Takže to je trochu předčasná otázka. Zatím pouze víme, že chceme privatizovat ČD Cargo."

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka ale ujišťuje, že péče o další úroveň osobní přepravy na dráze je v zájmu resortu i vlády.

"Chceme aby lidé, pokud mohou, se chovali ekologicky. Aby využívali osobní železniční dopravu, protože ekologie je na jednom z prvních míst a chceme skutečně lidi motivovat k tomu, aby železnici využívali."