Příznivý los, pro fanoušky blízko

Jan Berger, Pavel Kuka y Tomáš Necid, foto: ČTK

Řecko, Rusko a domácí Polsko - to jsou budoucí soupeři českých fotbalistů ve skupině A na Mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině. Zdá se, los byl tentokrát českému týmu příznivě nakloněn, protože ze čtyř základních skupin je tato asi nejpřijatelnější.

Foto: ČTK
Jak hráči, tak realizační tým shodně konstatovali, že při losování měli štěstí, protože ostatní základní skupiny šampionátu jsou mnohem těžší. Velmi silnou skupinu B tvoří Nizozemsko, Dánsko, Německo a Portugalsko, ve skupině C se představí Španělsko, Irsko, Itálie a Chorvatsko a ve skupině D se utkají Ukrajina, Švédsko, Francie a Anglie. Brankář národního týmu Petr Čech také vidí los jako velmi přívětivý:

"Všechny čtyři týmy včetně nás mají plus minus stejnou šanci postoupit. Tato skupina bude nesmírně vyrovnaná, není tam vysloveně favorit, který by se hned papírově dal určit."

Reprezentační stoper Tomáš Sivok však odmítl myšlenku, že by český tým měl být ve skupině A v roli favoritů:

"Nevím, jakým směrem se to teď požene, zda budeme posouváni na favorita. Samozřejmě bychom se chtěli poprat o postup, i kdybychom byli v jakékoliv skupině. Pochopitelně kdyby tam byli nějací vyložené silní soupeři, tak bychom bylo v roli outsiderů, což by pro nás bylo v takovém turnaji určitě lepší. Nevím, zda budeme favorité, ale spíše si myslím, že z této skupiny má každý šanci postoupit."

Zleva Jan Berger,  Pavel Kuka a Tomáš Necid,  foto: ČTK
Tomáše Sivoka ale zklamala neúčast nějakého věhlasného týmu v české skupině:

"Já si myslím, že tam všechny týmy mají obrovskou kvalitu, ale i fanoušci si asi přáli, abychom dostali třeba Anglii, Německo nebo Holandsko, aby tam byl nějaký opravdu známý tým, jako třeba Španělsko. Mým přáním byla Anglie z druhého koše, ale nevyšlo to. Na druhou stranu musíme být spokojeni s losem, protože kdybychom se dostali třeba do skupiny se Španělskem, tak si myslím, že by to bylo asi hodně těžké."

Česká výprava se vracela z kyjevského losu spokojena, ovšem podle manažera národního týmu Vladimíra Šmicera si totéž mohou říkat konkurenti ve skupině:

"Všichni z naší skupiny jsou spokojeni, protože nikdo z nich nechtěl být ve skupině B nebo D. Každý z naší skupiny cítí, že má šanci na postup. Je to jenom los, na hřišti budou zápasy těžké, proto ne náhodou se všichni dostali až sem. Těšíme se na to, stadion ve Wroclavi je nádherný, koukali jsme na něj. Je strašně těžké hrát proti domácím, Rusko vyhrálo svoji skupinu jasně, takže tyto dva týmy budou určitě favorité. My a Řecko se budeme snažit jim to znepříjemnit."

Michal Bílek  (vlevo),  foto: ČTK
Trenér ruského týmu Dick Advocaat se po osmi letech opět utká na šampionátu s českou reprezentací. A doufá, že nedopadne jako tehdy na lavičce Nizozemska, které vedlo 2:0, nakonec ale v památném zápase prohrálo v portugalském Aveiru 2:3:

"Pro mně osobně to nejsou dobré vzpomínky hrát proti Česku. Teď ale můžeme být pozitivní. Skupina je vyrovnaná, každý s každým může soupeřit jako s rovným, a to je na tom vzrušující."

Trenér české reprezentace Michal Bílek je s losem spokojen:

"V očích veřejnosti to je samozřejmě hratelná skupina a asi jsme si nemohli přát lepší a o to ta očekávání budou větší. Polsko a Řecko jsem si přál, místo Ruska jsem chtěl Anglii. Ale i tak je to pořád jen los."

Trenér Michal Bílek i hráči mají radost z toho, že budou všechny tři zápasy hrát ve Wroclavi, která je ze všech osmi stadionů pro české fanoušky nejblíže - z Prahy je to jen 280 kilometrů. Stadion má kapacitu 42 tisíc míst, hrát se bude novým míčem Tango 12. Šampionát začne příští rok 8. června, do čtvrtfinále postoupí vždy dva nejlepší týmy a finále se bude hrát 1. července v Kyjevě.

Kyjevského losování se spolu s hvězdami evropské fotbalové historie zúčastnil i člen zlatého československého týmu z roku 1976 Antonín Panenka:

"Já jsem si to velmi užil, protože jsem se dostal do společnosti bývalých hráčů, vždycky tam byl jeden z každého mistrovství. Je pravda, že s většinou hráčů se znám, tak že jsme navázali staré kontakty. Přesto, že nejsem anglicky jazykově vybaven, jsem si popovídal například s Giressem, který zase umí jenom francouzsky, ale já si myslím, že jsme si rozuměli velmi dobře."

klíčové slovo:
spustit audio