Pro Jana Bláhu byl nedělní Pražský mezinárodní maraton utrpením

Jan Bláha, foto: ČTK

Jan Bláha je sice čtyřnásobným maratonským mistrem republiky, ovšem nedělní Pražský mezinárodní maraton se mu hrubě nevydařil. Nejenže se musel v republikovém šampionátu spokojit až s bronzovou medailí, ale výrazně zaostal za svým hlavním cílem - limitem pro ME ve švédském Göteborgu.

Jan Bláha,  foto: ČTK
Maratonský běh trvá těm nejlepším něco málo přes dvě hodiny. Zajímavé jistě je, co se během této doby honí vytrvalcům hlavou.

"Popravdě, myšlenky, které budou probíhat jsou jedno. Podstatné je, aby nenarušovaly běh a chvátalo se co nejrychleji do cíle. - Přesto napadne vás někdy něco ze života? - Každý maraton je jiný, možná si budu zpívat nějakou písničku, možná budu chválit, jak to uspořádali. Těším se na občerstvovací stanice a potom musím hlídat techniku. Na jednu stranu chce být člověk co nejrychleji v cíli, ale na druhou stranu je pěkné, že je Praha uzavřená, trať vyznačená, každých 5 km občerstvovací stanice, diváci fandí."

Jak dlouho se Jan Bláha po vyčerpávajících 42 km a 195 m zotavuje?

"Po každém maratonu je to jinak. Někdy jsem schopný si jít lehce zaběhat po lese hned druhý den, někdy odpočívám týden. Doplňuji to různými sporty, takže si jdu zajezdit na kole, kolečkových bruslích, chodím hodně plavat."

Speciálně pro maratonce je důležitá životospráva. Poslední dny před závodem se doporučuje vyprášit veškeré cukrárny, neboť borci si musí vytvořit dostatečné energetické zásoby.

"Tím, že se omezí trénink a zachová se příjem cukrů a živin z období, kdy naběhám 30 km denně, tak se na závod zásoby vytvoří a z toho pak čerpám. - Po závodě si uděláte radost nějakým jídlem? - Když se povede dobrý výsledek, tak den ani nejím. Spíše doplním nějaké tekutiny a jím těstoviny a ovoce. Že bych se těšil na nějaký biftek nebo kachnu, tak to ne."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio