Prodej IPB poškodil stát - pro ČSOB byl naopak výhodný to je výsledek šetření sněmovní komise

Logo IPB

Parlamentní vyšetřovací komise zkoumala od loňského července události vedoucí k pádu Investiční a Poštovní banky (IPB). Na tu byla zhruba před rokem uvalena nucená správa a následně byla z rozhodnutí vlády prodána Československé obchodní bance (ČSOB). Podle závěrů komise jsou však smlouvy o prodeji výhodné jen pro ČSOB a na úkor státu. Podrobnosti má Eva Petržílková:

Výsledky šetření parlamentní komise v kauze o prodeji IPB Československé obchodní bance oznámil v úterý v Poslanecké sněmovně předseda vyšetřovací komise Miroslav Kalousek.

"Ve svém důsledku získává Československá obchodní banka - na úkor státního rozpočtu - neoprávněnou výhodu ve výši mnoha desítek miliard korun. Odpovědnost nese ministr financí Pavel Mertlík."

Jak Miroslav Kalousek dále zdůraznil, prodej banky nebyl v souladu s právními předpisy. S tím však nesouhlasil premiér Miloš Zeman. Jak řekl, kdyby vláda nezasáhla a nechala IPB zkrachovat, znamenalo by to vážný ekonomický otřes. Připomněl, že IPB ovládala třetinu české ekonomiky...

"Byly bezprostředně ohroženy majetkové zájmy tří a půl miliónu subjektů, fyzických osob, právnických osob, samospráv. Mimochodem, tuším i Všeobecné zdravotní pojišťovny, která tam také měla svá konta apod."

Premiér Zeman dodal, že vláda v případě IPB splnila svou povinnost. Za skandál, který nemá obdoby, označil celou kauzu předseda sněmovny a ODS Václav Klaus. Podle něj by smlouvy o prodeji IPB obchodní bance měly být zrušeny...

"Vznikla nejočištěnější banka v historii naší země a dala se zadarmo. To je prostě skandál, který nemá obdoby. Za Komerční banku dostaneme zhruba 40 miliard, a to jí nikdo takhle neočistil. To je neuvěřitelná věc. Já to nechápu, jak je možné, že se věc takto politizuje."

Zprávu vyšetřovací komise naopak odmítl bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Podle něj je tu nepravdivé tvrzení, že prodej banky byl jednostranně výhodný pro ČSOB na úkor státu, za což má být odpovědný právě on, jako bývalý ministr financí. To jsou fatální nesmysly, díky nimž je zpráva neobjektivní, uvedl Mertlík:

Pavel Mertlík
"Tam je řečeno, že od daňových poplatníků, od státu, dostává ČSOB desítky miliard korun. To prostě není pravda. To, co dostává do své bilance, jsou prostředky na pokrytí ztráty z vkladů, které tam jsou. Čili tam jsou nějaké vklady, ty byly projedeny, zkonzumovány předchozími managementy IPB a z hlediska hospodářského výsledku ČSOB jsou neutrální. Nepřináší to ČSOB žádné prostředky, nebude z toho mít žádnou výhodu. To, co tam pánové píší, je ale naprostá absurdita."

Zpráva vyšetřovací komise o kauze Investiční a poštovní banky vyvolala ve sněmovně ostrou výměnu názorů. O podobě usnesení hlasovali poslanci až ve středu. Těsným poměrem hlasů sněmovna doporučila vládě, aby usilovala o změnu transakčních dokumentů s Československou obchodní bankou tak, aby dosáhla větší vyváženosti ve prospěch ČR. Pokud se vláda s ČSOB nedohodne, doporučuje sněmovna zvážit napadení smluv o prodeji Investiční a poštovní banky obchodní bance u nezávislého soudu kvůli příkrému rozporu s dobrými mravy.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio