Projekt českého a slovenského muzea v Cedar Rapids zaznamená příběhy krajanů v USA
České a slovenské národní muzeum a knihovna v Cedar Rapids v USA rozjíždí projekt, který se bude zajímat o příběhy českých a slovenských emigrantů. Podílet se na něm bude i naše kolegyně z anglické redakce Radia Praha Rosie Johnston. Co bude jejím úkolem a s jakými plány do USA odjíždí?
Připravovala ses nějak na ten projekt, hledala sis třeba nějaké materiály už tady v Česku?
"To je velká výhoda, že jsem tady byla a začala jsem získávat kontakty s českými organizacemi, které nám případně mohou ve Spojených státech pomoct. My máme velmi dobré vztahy s Ústavem pro studium totalitních režimů, obzvlášť s Adamem Hradilkem, který nám nabídl spolupráci, který nám bude pomáhat s dokumentací, s pozadím ke každému rozhovoru."
Víš, už, jak bude tvoje práce probíhat?
"My nejspíše zkusíme skicovat obraz české a slovenské obce ve dvou amerických městech. Budeme začínat v Chicagu s Čechy a v Clevelandu se Slováky. Identifikovali jsme pár organizací, s nimiž chceme spolupracovat např. v Chicagu s českým konzulátem, s SVU a také Sokolem a v Clevelandu chceme spolupracovat se Slovenským institutem."
Až ty rozhovory sesbíráte, jak bude projekt pokračovat dál?
"Češi v Chicagu a Slováci v Clevelandu, to je jen první etapa. Po dvou letech chceme mít v Cedar Rapids dobrou základní ´knihovnu´ těch videorozhovorů pro výzkumníky. A potom jako závěr první etapy projektu budeme chtít udělat časopis věnovaný všem těm lidem a jejich příběhům. Zkusíme z toho také udělat multimediální výstavu věnovanou právě příběhům těch lidí. Doufejme, že to bude vystaveno v Cedar Rapids, tady v Praze i dokonce v Bratislavě."