Projev s minimálním obsahem

Prezident Václav Klaus
0:00
/
0:00

"Za 15 svobodných let, co sleduji prezidentské projevy, jsem nikdy neslyšel projev s tak malým reálným obsahem", prohlásil na adresu letošního novoročního vystoupení Václava Klause vedoucí oddělení komentátorů Mladé fronty Dnes Martin Komárek. "V podstatě pan prezident řekl, že se loni nic významného nestalo, že se pravděpodobně nic významného nestane ani letos, vyzdvihl občanské ctnosti, zkritizoval občanské nectnosti a řekl, že bychom měli být hodní na staré lidi a jít volit. To je relativně málo," kriticky soudí Martin Komárek. Přesto jsme některé pasáže prezidentova novoročního vystoupení vložili pod drobnohled.

Mnohé posluchače prezident Klaus mile překvapil značně smířlivým tónem svého novoročního projevu. Byla to podle Vás jen znamenitě sehraná role ostříleného státníka, nebo se Václav Klaus opravdu tak zjemnil?

"Na to existují dvě teorie. Podle první si Václav Klaus spočítal, že v Poslanecké sněmovně budou mít pravděpodobně převahu sociální demokraté s komunisty, a že Jiří Paroubek, který bude po volbách jakýmsi hegemonem politické scény, ho prostě zvolit nenechá, protože už to slíbil i Miloši Zemanovi. Tím pádem se Václav Klaus rozhodl, že zmírní vůči Paroubkovi tón a pokusí se ho získat na svou stranu alespoň do té míry, jako komunisty před poslední volbou prezidenta, tedy aby ho nechali projít do druhého termínu. Ta druhá teorie, a tu zastávám já, je, že Václav Klaus se skutečně velmi vážně ztotožnil se svou rolí nadstranického prezidenta. Ostatně sedmdesátiprocentní podpora voličů mu k tomu dává jisté oprávnění. Chtěl prostě jednoznačně demonstrovat, že on nepodpoří ve volební kampani Občanskou demokratickou stranu, kterou spoluzakládal, ani malinko, že opravdu bude hrát roli nadstranické hlavy státu, jakéhosi Masaryka. Řekl bych, že to mu může vynést body nejen u veřejnosti, ale pokud bude povolební sestavování vlády komplikované, jeho role se může zvětšit, posílit."

Václav Klaus mimo jiné varoval před omezováním prostoru pro svobodné chování a podnikání. Myslíte si, že rok 2005 byl skutečně v tomto směru omezující?

"To je dobrá otázka, protože ukazuje paradox tohoto projevu. Klausův důraz na antibyrokracii, pro mne osobně samozřejmě velmi sympatický, je výrazem jeho bytostného liberalismu, ale tentokrát se trefil trochu vedle. Zejména v posledních měsících roku si totiž sociální demokracie pod tlakem ODS uvědomila, že byrokracie by mohla být překážkou ve volebním vítězství a začala přece jenom trochu ten chomout uvolňovat. Vezměme si, že byl schválen zákon, který velmi výrazně zlepšuje podmínky pro živnostníky, pro statisíce lidí, kteří místo několika složitých formulářů mají vyplnit jenom jeden a všechno ostatní udělají úřadníci. Podobně se zlepšily podmínky, a to úplně zázračně, pro drobné stavebníky, protože místo strašlivě složitého stavebního povolení budou dávat jenom jednoduché ohlášení. Dá se tedy říct, že obecně lze souhlasit s Václavem Klausem, že byrokracie u nás je stále vyšší než je občanům příjemné, a hlavně vyšší, než aby umožňovala rychlejší růst hospodářství, ale kdyby Václav Klaus více hleděl na konkrétní události, určitou drobnou, byť podmíněnou pochvalu si vláda tentokrát zaslouží."

Značnou část svého projevu věnoval prezident blížícím se parlamentním volbám a zejména předvolební kampani. Apeloval na politiky, aby vedli předvolební kampaň férově, věcně a uměřeně. Když se však ohlédneme za předchozími volbami, nabízí se otázka, zda to nebylo z jeho strany jen zbožné přání?

"Určitě to bylo jenom zbožné přání a Václav Klaus to ví, ale to je asi tak, jako když předstoupíme před třídu chovanců dětského domova a řekneme jim, aby se chovali v nadcházejícím roce jako Rychlé šípy. Také víme, že to není splnitelné, ale když je to ředitel toho dětského domova, tak to vyslovit musí. A prezident byl v jisté roli morální autority a ředitele, a tak samozřejmě musel apelovat na slušnost. Mimochodem není sám. Všechny strany a všichni vůdcové říkají, že kampaň má být věcná a korektní. Samozřejmě to nesplní, protože tato kampaň bude velice ostrá a není to jenom česká výjimka nebo folklór. Pokud jsou volby takto ostře rozehrány, jako jsou u nás, tak ve všech zemích na světě by kampaň byla na hranici slušnosti a férovosti. Používají se všechny prostředky. Když máte zápas mistrovství světa, kde je v 88. minutě stav 0:0, hraje se o ten rozhodující gól a jen on znamená postup, tak samozřejmě hráči, i když jsou to jinak slušní hoši, použijí všech prostředků: od faulů, přes předstírání, zdržování, nadržování, až po nějakou pověstnou 'božskou ruku'. Václav Klaus to samozřejmě ví. Na druhou stranu úplně chápu, že apeluje na slušnost."

Prezident vyzval občany Česka, aby určitě letos využili svého práva a šli volit, zejména své zástupce v Poslanecké sněmovně. Myslíte si, že lidé prezidenta vyslyší?

"Já nevím, jestli budou poslouchat prezidenta, ale na rozdíl od čelných politiků, kteří se bojí velmi nízké volební účasti, která by mohla být na úrovni řekněme Polska, kde, jestli se nemýlím, byla při loňských parlamentních volbách hodně pod padesát procent. Já doufám, a vím proč, že by účast mohla být vyšší než při posledních parlamentních volbách u nás, kdy byla 58 procent. Ten důvod je, že skutečně tady máme dva poměrně jasné bloky - pravici a levici, lidé mají mezi čím si vybírat, mají poměrně jasné volební programy, poměrně dobře narýsované vůdce, a ta představa, že by jejich hlas propadl nebo neměl smysl je podle mého názoru méně pravděpodobná než před čtyřmi lety po éře tzv. opoziční smlouvy. Já mám tedy dojem, že pokud se kampaň nepokazí, tak zcela přirozeně tato situace voliče láká víc k tomu, aby tu půlhodinku ze svého času věnovali volbě než jak tomu bylo před čtyřmi roky. Je možné, že se tato moje prognóza nesplní, ale já si myslím, že by to mohlo tentokrát vyjít," soudí Martin Komárek z Mladé fronty Dnes.