Prověřování vicepremiéra Bursíka bylo neodůvodněné

Martin Bursík, foto: ČTK

Prověřování vicepremiéra a předsedy Strany zelených Martina Bursíka kvůli údajným daňovým únikům bylo neodůvodněné. K tomuto závěru dospěla žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze, která záznam o zahájení trestního řízení zrušila.

Martin Bursík, foto: ČTK
Celá kauza začala 6. prosince, kdy na pražskou policejní správu přišlo anonymní trestní oznámení. Martin Bursík a jeho bratr Jiří měli být podezřelí z celkem pěti hospodářských trestných činů: přípravy trestného činu poškozování věřitele, krácení daně, porušení povinnosti při správě cizího majetku, neoprávněného podnikání a porušení "závazných pravidel hospodářského styku". Bratři Bursíkové se prý mohli nezákonného jednání dopustit v souvislosti s pronájmem domu v pražské Sněmovní ulici prostřednictvím firmy Ecoconsulting, kterou sami založili. Martin Bursík veškerá obvinění odmítá:

"Neexistuje žádný dluh na dani nebo na jakýchkoliv daních, které bych měl. Nemám žádný daňový nedoplatek, a naopak se ukázalo, že jsme jako fyzické osoby měli v roce 2007 přeplatek na záloze daní z příjmu fyzických osob 190 tisíc korun."

Žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze Bursíkův případ ukončila na základě toho, že policisté podle ní neměli dost podkladů k tomu, aby vůbec mohli usoudit, že se vicepremiér Bursík dopustil něčeho nezákonného. Podle mluvčí pražských žalobců Štěpánky Zenklové tak policie neměla ke stíhání Bursíka důvod:

"Městská státní zástupkyně zrušila záznam policie o zahájení úkonů trestního řízení, to znamená, že to vyšetřování v podstatě ani nezačne, protože podle státní zástupkyně policie nemá k dispozici takové podklady, na jejich základě by bylo možno učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu."

Šéf zelených se pozastavil nad tím, že se tato kauza objevila ve chvíli, kdy se na Bali účastnil konference o změnách klimatu. Martin Bursík nechce svůj případ srovnávat s vyšetřováním šéfa lidovců Jiřího Čunka. S jeho údajnou korupční aférou ho spojuje prý jen to, že z vyšetřovacích spisů unikly médiím údaje. Policii proto bude žádat o vysvětlení. K tomu, kdo mohl být autorem anonymu, který policie obdržela, se vyjadřovat nechtěl:

"Já jsem k tomu řekl pouze to, že se tam objevily informace, které se týkají podrobností smlouvy o komplexním pronájmu, což je smlouva, kterou mezi sebou uzavřely fyzické osoby a s. r. o., a tu smlouvu nemá finanční úřad, nemají nájemníci. Tu smlouvu mám já ve svém šanonu, a má ji bývalý daňový poradce."

Úterní Hospodářské noviny a deník Právo se ve svých komentářích shodují v názoru, že žalobkyně vyšetřování Martina Bursíka zastavila příliš brzo a že celá věc byla zpolitizována. Podle nich nelze vědět s jistotou, že je Martin Bursík nevinný. Deník Právo v této souvislosti upozorňuje, že případ dalšího vicepremiéra, Jiřího Čunka, nekončí. Hlavní svědkyně případu, někdejší Čunkova sekretářka Marcela Urbanová, se totiž obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Nelíbí se jí, jak státní orgány v celém případu postupovaly a jak se chovaly k ní samotné.