První stálou českou polární stanice v Antarktidě čeká slavnostní otevření
Do Antarktidy odjela v úterý výprava českých vědců. V lednu tam slavnostně otevřou první českou polární stanici, jejíž vybudování trvalo šest let. Během dvouměsíčního antarktického léta chtějí vědci mimo jiné zkoumat důsledky globálního oteplování. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
Čeští vědci budou v Antarktidě samozřejmě shromažďovat rovněž klimatologická data. To je podle profesora Komárka přímo povinnost každé polární stanice.
"Tato oblast je u nás velice dobře zajištěna přímo vedením celé stanice. Ředitelem stanice je profesor Pavel Prošek, vedoucí katedry geografie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně."
Vybudováním stále základny v Antarktidě se Česká republika stala jedním ze států, které mohou rozhodovat o celém kontinentu. Co by měla podle profesora Komárka prosazovat Česká republika?
"Antarktida je teď samozřejmě pod velkým tlakem různého využití. Můj osobní názor je, že statut kontinentu rezervovaného pro vědecký výzkum by měl být zachován, jak to jen půjde. Je to kontinent nesmírně krásný, ale také nesmírně křehký. Ekologické vazby jsou tam velice vyhraněné, ale tím jsou také velice náchylné k různým zásahům. Proto doufám, že převáží názor zachovat Antarktidu pro vědecký výzkum, který má pro lidstvo nesmírný význam."Vraťme se ale ještě k české expedici. Její členové asi oslaví Nový rok na cestách. V úterý vyjeli z Brna na letiště do Vídně. Čeká je cesta do Chile, odtud zamíří do Patagonie, pak letadlem argentinské armády poletí na ostrov Seymour, tam přesednou na vrtulník, který je dopraví až na Ostrov Jamese Rosse.