Prvoligoví nováčci

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Až do poslední chvíle nebylo známo, kdo doprovodí vítěze druhé fotbalové ligy - Most do nejvyšší domácí soutěže. Kandidáti na postup z druhého místa byli tři, postoupit mohl jen jeden. Situace se však tak zamotala, že nakonec postoupily celky dva. Jak k tomu došlo Vám teď poví Josef Kubeczka.

Foto: Christopher Bruno / Stock.XCHNG
O postupu SIADu Most do nejvyšší ligové soutěže nikdo nepochyboval už čtyři kola před závěrem druhé ligy. Hráči tohoto celku, které stmelovali ostřílení bývalí reprezentanti Horst Siegl a Jiří Novotný, předváděli pohlednou a hlavně efektivní hru, což vedlo k jasné dominaci nad ostatními mužstvy z čela soutěže. Další bývalý reprezentant, Přemysl Bičovský, dovedl z trenérské lavičky naordinovat svým svěřencům účinnou taktiku. Most byl zkrátka jasným postupujícím z prvního místa.

O druhé postupové místo se až do posledního kola zdravě praly tři celky: Plzeň, Jihlava a Kladno. Štěstí se nakonec usmálo na Vysočinu Jihlava. Kraj Vysočina tak bude mít po více než sto letech svůj fotbalový celek v první lize. Ze začátku však nebylo jasné, zda do toho jihlavští půjdou, protože nejvyšší ligová soutěž znamená pro takového nováčka značné investice. Vedení FC Vysočina Jihlava ale na valné hromadě rozhodlo, že jeho tým nastoupí do příštího ročníku první fotbalové ligy. Zároveň klub požádal o výjimku, aby mohl odehrát podzimní část sezony na domácím stadionu v Jiráskově ulici, který zatím nesplňuje prvoligová kritéria. Příslušná licence byla klubu udělena s tím, že je třeba odstranit některé chybějící atributy. Klub slíbil, že do konce roku bude jeho areál základní prvoligové podmínky splňovat. Jihlavští musejí během podzimu například vybudovat umělé osvětlení a parkoviště, či zajistit na tribunách čtyři tisíce míst k sezení.

Všechno kolem dvou nováčků v první lize se tedy zdálo být jasné. Pak však fotbalový klub 1. FC Drnovice jako jediný z celků první ligy, které hrály minulou sezónu, neobdržel profesionální licenci pro příští ročník. A bez ní nelze nejvyšší soutěž hrát. Klub totiž nenašel partnera, který by ho finančně zabezpečil. Uvolnilo se tedy další místo, na něž měla nárok Viktoria Plzeň, která ve druhé lize skončila třetí. Výkonný ředitel klubu Radomír Havel potvrdil, že Plzeň nabídku k účasti v nejvyšší soutěži po roční přestávce využila. Sice klub nepostoupil díky výsledkům na hřišti, ale svůj cíl, který si stanovil před rokem, splnil. Budou prémie, pane řediteli?

"Máte pravdu, že jsme si splnili cíl, ale prémie nebudou. Ty by byly za nějaký postup normální cestou, ale postoupili jsme cestou legislativní. Je teď před námi hodně práce, abychom se připravili na nadcházející ročník první ligy."

Jste však na nejvyšší soutěž připraveni, když jste jako třetí už nepočítali s letošním postupem?

"Je pravda, že když skončila druhá liga, tak jsme byli zklamáni z toho, že se splnění cíle nepovedlo. Teď jsme zase plní optimismu a radosti, že jsme se do první ligy dostali. Jsme připraveni, protože jsme s variantou, že bychom mohli postoupit do nejvyšší soutěže, kalkulovali v závěru druhé ligy. Postoupit jsme chtěli, tak že teď jenom přehodíme výhybku v přípravě na první ligu, ne na druhou."

Byli jste dlouholetými účastníky nejvyšší soutěže, ale přesto - jsou nějaké komplikace, které ještě v souvislosti s návratem do první ligy musíte vyřešit? A co finance na nákup hráčských posil?

"Nejsou problémy. Stadion splňuje všechny náležitosti licenčního řízení, jsme připraveni na nejvyšší soutěž. Máme vytipované určité posily a začneme okamžitě jednat. Potřebovali bychom přivést dva, tři hotové hráče do týmu, posílit ho, protože máme tým velice mladý, ale perspektivní. Věříme, že se nám povede dotáhnou ty posily do konce a že budeme hrát důstojnou roli v příštím ročníku. Jak už jsem řekl, my věříme tomu týmu, potřebujeme dvě, tři posily a věřím, že patřičná síla v mužstvu je, abychom se v příštím ročníku první ligy udrželi."

Na start v nejvyšší fotbalové soutěži si brousilo zuby také čtvrté Kladno, k čemuž mohlo dojít v případě, že by Plzeň o to neměla zájem nebo nesplnila podmínky pro udělení licence. Nestalo se, a tak si Kladno bude muset vybojovat účast v první lize až za rok. Jeho sportovní ředitel Eduard Novák se s tím smířil, ale, jak sám říká, klub je v podstatě připraven i na nejvyšší fotbalovou soutěž.

"My jsme připraveni, co se týče zázemí, protože jsme dostali druholigovou licenci. Od prvoligové nás dělí akorát světla a sedačky, ale to je připraveno. My bychom tedy na první 'mistrák' 7. srpna mohli splňovat i tyto podmínky. Finančně je připravena smlouva s jedním nejmenovaným sponzorem, který by nás v podstatě dostal do bezproblémových finančních toků."

Kladenský region by ale situaci, kdy by ve městě byly dvě nejvyšší soutěže - hokejová i fotbalová - zažil po velmi dlouhé době. Byl by tento region schopen obě soutěže finančně utáhnout?

"Finance by nepřišly odtud z regionu. Samozřejmě počítáme s tím, že by město prvoligovému týmu přispělo větší částkou. Dalo by se utáhnout. O hráčích jsme samozřejmě přemýšleli, máme několik vytipovaných, ale všechno je to pochopitelně o penězích. Myslí, že do začátku soutěže bychom měli stihnout připravit takový kádr, který by neměl mít problémy s udržením v první lize. Nicméně výhled je zcela jasný - chceme oslovit hráče a v příští sezóně se pokusit postoupit do první ligy."