Rada české televize potvrdila Balvína ve funkci ředitele

Jiří Balvín

Rada České televize zvolila překvapivě už ve středu nového ředitele České televize. Stal se jím Jiří Balvín, který dosud zastával funkci prozatímního ředitele. Po krizi ve veřejnoprávní televizi ho do této funkce dosadila poslanecká sněmovna. Pro Balvína ve středu hlasovalo deset z 15 členů Rady ČT. Připravil Vilém Faltýnek.

Společně s ním se o post generálního ředitele ucházeli ještě bývalý programový ředitel televize Nova Petr Sládeček a dokumentarista Martin Vadas. Nový generální ředitel České televize Jiří Balvín se chce zaměřit především na reorganizaci a na zeštíhlení veřejnoprávní instituce. S restrukturalizací nemohl začít dříve, protože mu prý svazovalo ruce prozatímní jmenování do křesla ředitele. Žádné bezprostřední kroky ale nechystá.

"V takovéhle veliké firmě je těžké udělat nějaké rozhodnutí hned, to můžete maximálně tak vyvěsit vlajku nebo zavřít dveře, ale všechny ty věci, které jsou naplánované, ať je to restrukturalizace televize, reorganizace, případné zeštíhlení, výběrová řízení atd., to samozřejmě jsou věci, které se nedají udělat ze dne na den, a taky se nedaly připravovat."

Krátce po Balvínově zvolení novým šéfem Kavčích hor na svou funkci v radě rezignoval evangelický farář Svatopluk Karásek.

"No já nemůžu brát peníze za něco, za co nemůžu bejt spoluzodpovědnej. Osobně mi na něm nevadí nic, ale není schopen určitých věcí, který ten ředitel teď potřebuje na to vyvést ten kolos z krize. Musí mít svou vizi, musí mít svou ekonomickou, managerskou schopnost, musí mít různé předpoklady, které jsem u pana Jiřího Balvína nenalezl."

Balvína ovšem záporné reakce nepřekvapují.

"Není možné se zalíbit všem, ale celkově očekávám pozitivní reakci v tom, že končí krizové období, končí prozatimní období, definitivně, a začíná normální profesionální těžká denní práce."

V tomto smyslu se s očekáváním k Balvínovi staví i vedoucí televizních odborářů Antonín Dekoy.

"Já doufám, že změna prozatimního mandátu na trvalý dá panu Balvínovi šanci, aby konečně něco dělal ve prospěch České televize."

Ke kritikům volby patří naopak Zdeněk Plachý, brněnský mluvčí iniciativy Česká televize - věc veřejná.

"Jiří Balvín se neměl stát ředitelem České televize, protože od začátku roku, kdy se stal prozatimním generálním ředitelem, kryje věci, které se staly v České televize Brno. Jedná se o zneužití veřejnoprávního média k soukromým zájmům některých zaměstnanců a vedoucího managmentu. Myslím si, že odchod Karáska z rady v důsledku tady této volby o něčem svědčí. Svatopluk Karásek je velmi čestný člověk, a to že ho přinutila tady tato volba odejít z rady, je podle mě další velmi špatná indicie."

Většina poslanců z mediální komise sněmovny se shoduje v tom, že jim nepřísluší rozhodnutí rady v této věci příliš komentovat. Některé ovšem zaskočila rychlost volby, která se původně měla konat až příští týden.