Radarová kampaň teprve začala

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Radar ano, či ne - to je snad nejčastěji se vyskytující otázka posledních týdnů v Česku. Právě o tom jsem si s povídal politologem Petrem Justem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Myslíte si, že vláda vede dostačující vysvětlovací kampaň pro to, aby přesvědčila občany o nutnosti povolit Američanům postavit protiraketovou radarovou základnu u nás?

"Ta diskuse prozatím nebyla zahájena tak, jak by určitě bylo potřebné. Ostatně vláda si toho pravděpodobně byla vědoma, protože teprve v pondělí jmenovala mluvčího pro tu radarovou kampaň. čili se dá předpokládat, že tímto krokem vláda zahájí určitou intenzivní informační kampaň. Doufejme, že vláda dostojí svým slibům a bude informovat úplně a o všech aspektech této problematiky."

Podle průzkumů veřejného mínění je zatím odpůrců radaru v Česku o něco více než jeho zastánců. Myslíte si, že tento poměr může změnit používání ve vysvětlovací kampani takových strašáků, jako například použil vicepremiér Alexandr Vondra, když pohrozil obnovením základní vojenské služby v případě odmítnutí radaru?

"Domnívám se, že zrovna argument, který použil pan vicepremiér Vondra, nebyl příliš šťastný. A ani si nemyslím, byť nejsem odborník na bezpečnostní problematiku, že by byl pravdivý. Když se rušila základní vojenská služba, tak se rušila jako výsledek určitého dlouhodobého procesu, který byl nastartován reformou armády už po roce 1989 bez ohledu na to, jestli tady někdy budeme nebo nebudeme mít radarovou základnu. A znovu obnovovat základní vojenskou službu jenom kvůli tomu, že by případně radarová základna byla odmítnuta, to mi připadá jako poměrně nešťastný výrok. A pokud tyto výroky budou narůstat, tak bude záležet zejména na tom, jak opozice na ně zareaguje a zda se jí podaří tyto výroky znevěrohodnit a poukázat na to, že jsou poměrně účelovými nástroji v té předreferendové kampani."

Pokusme se zmapovat postoje parlamentních stran k umístění amerického radaru v Brdech. Neochvějně pro jsou snad jen občanští demokraté, stejně jako jednoznačně odmítaví komunisté?

"Možná bych na stranu těch 'pro' zařadil ještě lidovce, byť třeba se tam mohou objevovat nějaké jednotlivé hlas proti. Nicméně jako strana, která má v současné době zodpovědnost za řízení ministerstva obrany, už několikrát deklarovala, že v této pozici bude sledovat plnění závazků České republiky vůči svým spojencům a snahu, aby Česká republika byla důvěryhodný spojenec. To myslím tuto stranu tak trošku donutí jít plně na stranu ODS a být plně pro radarovou základnu. Ostatně paní ministryně Parkanová už v této věci podnikla několik vysvětlovacích kampaní mezi občany obcí ležících okolo brdského újezdu.

Pokud jde o ostatní politické strany, asi nejrozporuplněji je tato situace vnímána uvnitř Strany zelených, což na druhou stranu není ani překvapení, protože Strana zelených doposud byla nejednoznačně identifikována na škále levice - pravice, byla často obviňována z toho, že je to konglomerát různých skupin spojených třeba jenom otázkou životního prostředí, ale na ostatní agentu že mají tyto skupiny různé názory. Ono se to potvrzuje i otázkou radaru a postojem Strany zelených k této radarové základně.

V případě sociálních demokratů už bylo několikrát zmiňováno, že to byli vlastně oni, kdo zahájil úplně původní rozhovory s americkou stranou o případném budoucím umístění radarové základny v České republice, ačkoliv v současné době se staví téměř jednoznačně proti. Symbolické je také to, že jeden ze sociálních demokratů, který veřejně oznámil, že by byl ochoten radar podpořit, že na tom nevidí nic špatného, nakonec svá slova vzal zpět a řekl, že se podřídí většinovému stanovisku strany.

Foto: ČTK
Byť nemá nic proti tomu radaru, nemyslí si, že by poškozoval životní prostředí, že by poškozoval zdraví lidí žijících v blízkém okolí a podobně. Tím ten dotyčný poslanec dal trošku najevo, že to, k čemu se zavázal v Ústavě, tedy že bude hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, není pro něj zase až tak důležité."

Dá se očekávat nějaké pozitivní výsledky přesvědčovací kampaně kabinetu ohledně výstavby amerického radaru u nás, když postoj jedné ze stran vládní koalice k této otázce, mám na mysli Stranu zelených, hrozí jejím rozkolem?

"Právě situaci ve Straně zelených vnímám v současné době jako ten nejkrizovější moment, který bude muset vláda a vůbec zastánci radaru překonat. A do té doby, než se tento problém překoná, se dle mého názoru nelze hnout z místa, protože pokud si uvědomíme, jaká je politická realita, že vláda versus opozice zde mají sto na sto hlasů, pokud stále počítáme bývalé sociální demokraty, pány Pohanku a Melčáka jako opozici, a oni se deklarují jako opozice, pak vláda bude potřebovat skutečně každý jednotlivý hlas. A i Strana zelených, byť je to nejmenší subjekt v parlamentu, byť je to subjekt disponující pouze šesti poslaneckými mandáty, tak bude z tohoto pohledu naprosto klíčový."