Radioaktivní materiál zadržený v Brně není nebezpečný
Radioaktivní materiál, který se v Brně neúspěšně pokusili prodat dva muži ze Slovenska, není nebezpečný. Zjistil to Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Nepotvrdilo se tak podezření, že se někdo pokoušel propašovat přes Česko kufříkovou jadernou bombu. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
Muži byli zadrženi při přepočítávání peněz v brněnském hotelu Voroněž. Za tři kilogramy materiálu chtěli 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun. Detektivové sledovali oba muže jeden týden a obchodu se účastnil policista vybavený speciální technikou, která určila radioaktivní materiál. Soud vzal oba muže do vazby a při prokázání viny jim hrozí až 15 let vězení. O případ se zajímají české i zahraniční tajné služby, neboť za posledního tři čtvrtě roku nebylo nikde na světě větší množství tohoto materiálu zjistěno. Uran začal okamžitě zkoumat tým expertů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jak testy dopadly, to byla moje otázka pro mluvčího Pavla Pittermana.
"Snažíme se stále upřesňovat složení toho nalezeného materiálu. V podstatě lze potvrdit pouze to, že jsme identifikovali přírodní uran - řádově asi 140 gramů a ochuzený uran - asi 2800 gramů. Pokračujeme dál ve zkoumání toho materiálu. To znamená, že nás teď zajímá přesné chemické složení, přesné izotopické složení a pokoušíme se rovněž stanovit místo původu tohoto nalezeného materiálu.Jak se dá zjistit země původu?
Existuje rozsáhlá mezinárodní databáze, kde jsou jednak uloženy vzorky, jednak popisy všech typických jaderných materiálů a pokud by se v této databázi našly parametry shodné s tím, co se teď u nás analyzuje, tak by byla identifikována země původu."
Dá se podle dosavadních testů říci, že je uran nebezpečný?
V tom množství a v té formě, jak se nalezl, to samozřejmě nebezpečné není v tom slova smyslu, že se nejedná o materiál, který by mohl být použit ve zbraňových systémech. Jinak pochopitelně každý uranový materiál je vždy nějakým způsobem nebezpečný. I když ne jaderně, tak samozřejmě sekundární projevy mohou neopatrnému manipulujícímu způsobit určitá poškození. Nikoliv radiační, ale například tepelná, toxická a tak dále.
Jak by mohl být tento uran použit?
Vůbec nijak. V té formě, tak jak ho máme, to jsou válečky, které jsou dlouhé zhruba 30 centimetrů a průměry jsou zcela zanedbatelné. Z věcného a technologického hlediska mohu říct, že to není použitelné na nic."
Nelegálním obchodováním s jadernými a štěpnými materiály se však dají vydělat miliony. Poměrně snadný výdělek proto stále láká k pašování radioaktivního materiálu a jeho nabídce na černém trhu.