Redaktorce Slonkové hrozila smrt

Sabina Slonková, Foto: ČTK

Policie vyšetřuje případ, který nemá v České republice obdoby. Čtveřice pachatelů hodlala zavraždit známou novinářku. Vše nasvědčuje tomu, že vraždu si objednal bývalý vysoký státní úředník.

Sabina Slonková,  Foto: ČTK
"Dozvěděla jsem se to před dvěma týdny. Přišli za mnou policisté z útvaru pro boj s organizovaným zločinem a řekli mi: máme člověka, který se přihlásil, že byl přijatý na vaši likvidaci. V první chvíli mi to přišlo tak absurdní, že jsem tomu odmítala uvěřit. Ale ukázalo se, že to není špatný žert ani provokace, že ta zakázka existuje. Ihned se rozběhlo vyšetřování, policie mi poskytla ochranu a následně mě odvezli do ústraní a následující týden ve čtvrtek a v pátek byli ti lidé zadrženi a vzati do vazby."

...říká Sabina Slonková, reportérka deníku Mladá fronta dnes, která se už řadu roků zabývá takzvanou investigativní žurnalistikou. Smrt Slonkové si nejspíš objednal bývalý generální sekretář exministra zahraničních věcí Jana Kavana, Karel Srba. Ten je spolu s třemi dalšími společníky ve vazbě. Tuto informaci potvrdil jihočeský státní zástupce Barnabáš Liška, který má teď případ na starosti.

"Mohu potvrdit, že mezi zadrženými je tento muž. Všichni čtyři jsou ve vazbě pro trestný čin vraždy. Ta měla být spáchána nejpozději do 10.července a dozvěděli jsme se o tom tak, že člověk, který ji měl spáchat, to oznámil policii."

Karel Srba,  Foto: ČTK
Novinářku tedy paradoxně zachránil člověk, který ji měl připravit o život. 9. července odpoledne, tedy o den dříve než měl vraždu spáchat, přišel na policejní stanici v jihočeském Vimperku místní recidivista a toxikoman Karel Rziepel a oznámil: "Najali mě, abych ji zavraždil." Měl u sebe balíček vojenského semtexu, fotografii Slonkové a její adresu. Za vraždu měl dostat dvěstě tisíc korun. Policie okamžitě rozjela akci - novinářku téměř dva týdny ukrývala na utajeném místě. A jak měla být vražda novinářky provedena?

Pokračuje Barnabáš Liška.

"Původně měla být k zavraždění použita plastická trhavina, později vykonavatel navrhl, že spáchá vraždu pistolí. Pokud jde o trest, zde začíná sazba na dvanácti letech."

Cesta od Rziepela k Srbovi nebyla příliš dlouhá. Rziepel prozradil, kdo jej na vražedný úkol najal: vimperský podnikatel Michal Novotný. Už pod policejním dozorem Rziepel Novotnému do telefonu oznámil: "Zabil jsem ji." Policie už v tu chvíli Novotného telefon odposlouchávala a čekala, s kým se podnikatel spojí dál: bylo zřejmé, že Novotný není posledním článkem celého řetězce. O úspěchu akce telefonem informoval podnikatelku Evu Tomšovicovou, která v minulosti spolupracovala s ministerstvem zahraničí, konkrétně s Karlem Srbou. A právě Tomšovicová nakonec Srbu jako hlavního objednavatele zločinu prozradila.

Jaký motiv by Srba pro vraždu novinářky mohl mít? Sabina Slonková spolu s kolegou Jiřím Kubíkem publikovala řadu textů, které se Karlu Srbovi nemohly líbit. Například upozornila na nápadně nevýhodný pronájem hotelu Český dům v Moskvě, kdy mohl stát přijít o 100 milionů korun. Ačkoliv o celé věci věděl ministr zahraničí Jan Kavan, Srba vzal odpovědnost na sebe a rezignoval na post generálního sekretáře ministerstva.

Článek, ve kterém později popisovala praktiky a profil Karla Srby se jmenoval Proč se bát úředníka Srby. To ještě netušila, že důvody k obavám jsou oprávněné.

"Nejdřív jsem se musela vyrovnat s tím, že mě chce někdo zabít a druhým hrozným zjištěním bylo, že tím člověkem za přípravou vraždy je někdejší vlivný úředník ministerstva zahraničních věcí, člověk, který ještě nedávno požíval velké důvěry ministra Kavana a díky tomu byl jedním z nejvlivnějších lidí ministerstva. To bylo pro mě opravdu neuvěřitelný."

Příprava vraždy novinářky šokovala českou veřejnost i politiky a informovala o ní světová média. "Je to zřejmě nejvýznamnější případ podobného druhu v postkomunistické éře této středoevropské země", napsala o kauze Slonková agentura Reuters. Vražda novináře je v Evropě, s výjimkou Ruska a Bosny, věcí zatím neznámou. A co říká na nebezpečí, které hrozilo Sabině Slonkové, šéfredaktor MF Dnes Pavel Šafr?

"Učinili jsme bezpečnostní opatření taková, aby ochránila naše lidi. Jsme tím šokováni, očekáváme, že policie, státní zastupitelství a soud udělají v tomto případě jasno. Naše novinářské úsilí odhalovat nepravosti ve státní správě tím ale rozhodně nepoleví. Tušíme, že tento případ souvisí se skandálními praktikami na ministerstvu zahraničních věcí a sérií článků, které se těmito praktikami zabývaly."

"My jsme byli kritičtí vždy ke každé vládě a to z jednoho důvodu: ten kdo vládne má nejvíc příležitostí k nepravostem a měl by být i nejvíc kontrolovaný."