Rekordní výsledek zahraničního obchodu

0:00
/
0:00

Zahraniční obchod České republiky skončil v červnu přebytkem 7,5 miliardy korun, což je nejlepší červnový výsledek v historii. Jak oznámil Český statistický úřad, dařilo se opět zejména exportérům výpočetní techniky a také strojů a dopravních prostředků. Za první pololetí 2005 měla obchodní bilance přebytek 38 miliard ve srovnání se schodkem 7,8 miliardy korun loni. Další informace má Josef Kubeczka.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban soudí, že červnové výsledky zahraničního obchodu jsou opravdu dobré a odpovídají vládním očekáváním. Ministrův náměstek Martin Tlapa si navíc cení toho, že na rozdíl od předchozích měsíců je červnový výsledek dosažen díky nárůstu českého vývozu a nikoli snižováním vývozu i dovozu. Čísla jsou navíc porovnávána s loňských obdobím po našem vstupu do Evropské unie, takže už vycházejí z vyšší základny. Vývoz rostl meziročně rychleji než dovoz. Export byl vyšší o 4,7 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Podle analytika Petra Dufka z ČSOB stojí za těmito výsledky hlavně stále rostoucí vývoz.

"Hlavním tahounem českého exportu je v tuto chvíli výroba dopravních prostředků, zejména aut. K automobilce Škoda se v letošním roce přidává druhá automobilka, která směřuje svoji produkci především na vyspělé zahraniční trhy. Odtud tedy plynou ty vynikající výsledky, kterých jsme svědky již více než jeden rok. Předpokládám, že ty výsledky budou pozitivní i v dalších měsících a celoroční přebytek zahraničního obchodu letos dosáhne zhruba 40 miliard korun."

Foto: Evropská komise
Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance vidí ještě jeden důležitý faktor, který se na úspěchu českého zahraničního obchodu podílí:

"Pomáhá nám to, že v Německu se poměrně dobře daří, na rozdíl od minulých měsíců. A jakmile se dobře daří Německu, potom samozřejmě roste německá poptávka po českém zboží a našim podnikům se daří hodně vyvážet. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky."

I Markéta Šichtařová je přesvědčena o tom, že otevření kolínské automobilky má velký podíl na zahraničněobchodním přebytku Česka.

"Svědčí o tom právě to, že se nám hodně daří zvyšovat vývoz dopravních prostředků, tedy aut. Skutečně to, že kolínská automobilka zahájila výrobu se podstatně podepsalo na tom, že zvýšil přebytek našeho zahraničního obchodu."

Česká měna na tuto skutečnost zareagovala a prudce posílila o více než 30 haléřů - na 29 korun a 39 haléřů za euro. Dostala se tak na nejsilnější úroveň od první poloviny března. Podle Markéty Šichtařové má zahraniční obchod přímou vazbu na vývoj kurzu koruny.

"Právě to, jak vysokého přebytku náš zahraniční obchod dosahuje, má naprosto zásadní vliv na kurz české koruny. Čím většího přebytku dosahujeme, tím je větší tlak na posilování naší koruny."

Z teritoriálního hlediska se zlepšila jak bilance se státy Evropské unie, tak se státy mimo unii. Cenou za vyšší export a růst ekonomiky jsou peníze utracené z rozpočtu za investiční pobídky, ale také například více kamionů na českých silnicích.