Reportáž z křižovatky na Můstku
Pohled na staré záběry známých míst, možnost konfrontovat náš svět se světem předků zajišťuje trvalou sledovanost televizním dokumentům v pořadu Hledání ztraceného času. Podobnou možnost mají tentokrát i rozhlasoví posluchači. Nabízíme reportáž z křižovatky na Můstku v Praze z roku 1936.
V rozhlasovém archívu jsem nedávno našel krátkou reportáž z jednoho z nejznámějších míst hlavního města, z křižovatky na Můstku. Je rok 1936 a reportér dvě a půl minuty popisuje, co vidí. V prostřed křižovatky je červenobílé stanoviště dopravního strázníka, který doplňuje svými povely semafory. Reportér se snaží posluchači vylíčit provoz na křižovatce, automobily vyčkávající na červenou, zabočující se šipkami, a přecházející chodce. To bylo v době, kdy hlavní pražská třída - Václavské náměstí - ještě sloužila jako rušná dopravní tepna.
Jak je to dnes? Spodní část Václavského náměstí je pěší zónou, jejíž střed vyplňují při nejrůznějších příležitostech stánky s možnými i nemožnými turistickými suvenýry. Dnes tu najdeme i kolotoč pro děti a malý zvěřinec. Mezi tím vším proudí turisté směřující od Národního muzea na Staroměstské námestí či naopak. Dvě linie podzemní dráhy, které se právě zde v podzemí střetávají, vyplivují neúnavně další a další chodce. Na Václavském náměstí dodnes můžete vidět předválečnou tramvaj, připomínající dobu naší nahrávky. Koleje k ní však nevedou. Je proměněna v kavárnu a nabízí za nemalé peníze občerstvení znaveným návštěvníků Prahy.
Poslechněte si krátký šumící rozhlasový obrázek zmizelého času!