Ruský velvyslanec k zákonu o veteránech: Moskva se drží dohody odsuzující okupaci Československa

Foto: CIA, Flickr, Public Domain

Vlnu kritiky vyvolal v Česku návrh některých ruských politiků uznat zákonem ruské účastníky okupace Československa z roku 1968 za válečné veterány. Odsoudil ho prezident Miloš Zeman, ministerstvo zahraničí, Senát i Poslanecká sněmovna, která jej označila za „odporný pokus legitimizovat okupaci". Návrh kritizovali i zástupci Slovenska. Ve čtvrtek si prezident pro vysvětlení pozval na Pražský hrad ruského velvyslance.

Foto: CIA,  Flickr,  Public Domain

V odůvodnění návrhu tří komunistických poslanců ruské Dumy, který by sovětským účastníkům srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa přiznal titul válečných veteránů, se podle českého ministerstva zahraničí píše, že potlačili v Československu státní převrat.

Český prezident na setkání s velvyslancem Alexandrem Zmejevským návrh označil za drzou provokaci. Ruskému diplomatovi důrazně sdělil, že v případě přijetí zákona lze očekávat dlouhodobé výrazně negativní dopady na vzájemné vztahy. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček po setkání řekl, že prezident návrh považuje nejen za urážku České republiky, ale i jeho osobně, protože okupace po 21. srpnu 1968 měla vliv i na jeho profesní život.

Velvyslanec Zemanovi řekl, že Moskva se dál drží dohody mezi Českem a Ruskem z devadesátých let, která vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa odsuzuje, a svůj postoj nebude měnit. Toto stanovisko podle něj zastává vedení Ruska. Připomněl, že k dohodě se přihlásil v roce 2006 i ruský prezident Vladimir Putin.

Vyjádření Zmejevského uvítal ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. „Jsem rád, že z oficiálních ruských míst opakovaně zaznívá, že tento zákon je iniciativou několika málo ruských komunistických poslanců, kteří nemají podporu na úředních místech.“

Odůvodnění kroku je nepřijatelné

Martin Povejšil,  foto: Archiv Českého centra Brusel
Čeští politici už upozorňovali na to, že by přijetí ruského zákona považovali za porušení smlouvy. Senátoři ve středu zdůraznili, že okupace někdejšího Československa armádami pěti zemí bývalé Varšavské smlouvy byla porušením mezinárodního práva. V usnesení horní komora vyzvala nejvyšší české ústavní činitele ke společnému nesouhlasnému prohlášení. ¨

Ve čtvrtek se tématem zabývali i poslanci zahraničního výboru Sněmovny. Náměstek ministerstva zahraničí Martin Povejšil v diskuzi s poslanci připomněl, že iniciativa označit účastníky okupace za válečné veterány v Rusku není nová. Zdůraznil, že z pohledu ministerstva zahraničí není problém, aby Rusko poskytovalo bývalým účastníkům okupace sociální výhody a benefity.

"Problematické je pro nás odůvodnění toho kroku, že ta operace byla kvůli zabránění kontrarevoluci a tím pádem by měla získat legitimizující statut."

Poslanci se shodli, že je důležité, aby se Česko proti podobným snahám vždy důrazně ohradilo - stejně jako to tentokrát učinil zahraniční rezort. Jeho šéf Tomáš Petříček z ČSSD zdůraznil, že okupace byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem.

Lavrov: Rusko nemění postoj k okupaci Československa

Sergej Lavrov,  foto: Wikimedia Commons,  CC0
Vojska států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Okupace si vyžádala životy desítek lidí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil návrh na uznání účastníků této okupace za válečné veterány za individuální iniciativu jednoho poslance. Podle slovenské diplomacie Lavrov před týdnem řekl, že Rusko postoj k vojenské okupaci někdejšího Československa z roku 1968 nemění.

Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci byla podepsána prezidenty obou zemí v srpnu roku 1993. Preambule tohoto dokumentu odkazuje na společnou touhu definitivně skoncovat s totalitní minulostí spojenou s nepřípustným použitím síly proti Československu v roce 1968 a s dalším neospravedlnitelným setrváváním sovětských vojsk na československém území.