Ruští turisté v Česku by "zaplatili" pořízení stíhaček Gripen pro českou armádu

Stíhačka Gripen

Začíná letní turistická sezóna. Česká republika se snaží přilákat do země další zahraniční návštěvníky a vydává letos na propagaci opět několik desítek miliónů korun. Na druhé straně odborníci upozorňují, že tuzemskému turistickému průmyslu působí velké škody česká vízová politika. Týká se to prý především Ruska. Podrobnosti zjišťoval Zdeněk Vališ.

Před zavedením vízové povinnosti s Ruskem v roce 2000 přijíždělo ročně do Česka až 270 tisíc ruských turistů. Nyní jich je jenom něco přes sto tisíc. Odborníci uvádějí, že Česká republika kvůli tomu přichází ročně o několik miliard korun. To ostatně potvrdil Radiu Praha i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

"Zatím se podařilo spočítat ztráty v případě Ruska. Tam je to za ty čtyři roky, kdy je vízová povinnost, 19 miliard korun. To je obrovská částka. Ruští turisté patří k těm, kteří nejvíce navštěvují Českou republiku, zároveň zde setrvávají nejdéle a zároveň zde v průměru na člověka utrácí nejvíce peněz ze všech turistů. Jsou to opravdu zajímaví turisté."

19 miliard je opravdu velká částka. Pro srovnání je to tolik, kolik má stát pořízení superstíhaček Gripen pro českou armádu. Jaromír Beránek, šéf společnosti Mag Consalting, zabývající se analýzou cestovního ruchu, pohlíží na věc ještě z jiného úhlu.

"Pokud by nebyla zavedena víza a nedošlo by k poklesu ruských turistů, bylo by ročně vytvořeno v Česku šest až šest a půl tisíce nových pracovních míst v ekonomice cestovního ruchu."

Problém ale není v tom, že by české úřady odmítaly vydávat Rusům víza. Potíže vznikají spíše kvůli tomu, že český konzulát v Moskvě nestačí žádosti administrativně vyřizovat. Podle Pavla Fraňka, ředitele zastoupení České centrály cestovního ruchu v Moskvě se problém vyhrotil ještě více před letošní letní sezónou. Do Česka by chtělo přijet mnohem více ruských turistů díky velké a nákladné propagační akci CzechTourismu.

"Konzulární oddělení bohužel nerozlišuje mezi turistou a běžným cestovatelem. V minulých dnech proběhla jednání s operátory největších cestovních kanceláří a domnívám se, že byla nalezena určitá možnost, že konzulární oddělení vytvoří předpoklady, kdy se zvlášť budou zpracovávat víza pro turisty a zvlášť pro ostatní cestovatele."

Pavel Franěk říká, že v poslední době došlo bohužel i k tomu, že ruští klienti už měli zaplacený pobyt v Česku se vším všudy, ale nemohli v daném termínu přijet, protože ještě neměli vízum. To pak poškozuje pověst CzechTourismu.

"Pokud operátor, který buduje svou pozici na ruském trhu cestovního ruchu, nesplní to, co nabízí ve svých katalozích a nabídkách, pochopitelně ztrácí."

Petr Dimun z ministerstva pro místní rozvoj může pouze konstatovat..

"Několikrát jsme žádali o nápravu, takže se snažíme tuto situaci řešit. Nicméně konzulární oddělení nespadají pod pravomoci ministerstva pro místní rozvoj."

Co tedy s tím dělat?

"To je problém, který se musí vyřešit jiným způsobem, než tím, že řekneme: je tady vízová povinnost, jsou tady problémy, tak se v Rusku nebudeme propagovat. To je nelogické. My naopak chceme, aby k nám přijíždělo co nejvíce ruských turistů. Musíme tedy odstranit překážku, způsobenou tím, že je v Moskvě málo úřední kapacity pro vyřizování víz, nebo naopak uvažovat o tom, zda je třeba mít s Ruskem vízovou povinnost."