Rychetský: Justice musí projít reformou
Vicepremiér pro legislativu a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský odchází ze svých funkcí. Minulý týden rozhodl Senát o jeho zvolení ústavním soudcem a v úterý bude také do nové funkce jmenován. Rychetský se ve vládě Miloše Zemana podílel na harmonizaci českého práva s právem Evropské unie. Jako ministr spravedlnosti pracoval poslední rok na reformě soudnictví. Jak uvedl v rozhovoru pro Radio Praha, právě tato oblast si žádá velké změny. Přestože soudců je dnes v Česku, v přepočtu na počet obyvatel, nejvíc v Evropě, soudy pracují neefektivně. Například téměř 70.000 sporů trvá déle než tři roky. To vše by mělo zlepšit desatero opatření, které nechává Rychetský svému nástupci jako jakousi politickou a profesní závěť.
Když jste hovořil o stavu justice, zmínil jste desatero principů, které je zapotřebí zavést. Jaké to jsou? Jaký je jejich smysl?
"Jsou to větší nároky na soudce, jak z hlediska odpovědnosti, tak z hlediska jejich výběru, včetně věkové hranice. Za druhé, zásadní změna procesních předpisů, která znemožní odvolacím soudům rušit rozsudky z formálních důvodů. Přinutí je rozhodnout. Za třetí, zavedení lhůt, ve kterých budou muset soudy jednat. Bohužel, máme případy, kdy uplynulo sedm let od podání obžaloby a dosud nebylo zahájeno soudní líčení. Např. tunelování bank v severočeském kraji apod."
S tím souvisí otázka vašeho nástupce, nechcete říci jeho jméno, nicméně, měl by to někdo, kdo sdílí váš názor na reformu soudnictví?
"Pevně věřím, že to bude člověk, který bude mít shodnou představu a shodneme se na podobě reformy justice."