S politology o G. Bushovi

George Bush, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dnes se ještě jednou vrátíme k návštěvě amerického prezidenta, tentokrát ale z pohledu komentátorů. Jaký byl význam návštěvy? Ovlivnil Bushův pobyt vnímání Česka v zahraničí? To zajímalo Martinu Lustigovou.

George Bush,  foto: ČTK
Jak hodnotíte návštěvu prezidenta Bushe v České republice? Slovo má politolog Jiří Pehe: "Já myslím, že ta návštěva v podstatě byla diplomatickým zastavením. Ačkoliv se často hovoří o tom, že hlavním účelem bylo přesvědčit českou veřejnost a politiky o účelnosti vybudování amerického radaru v Čechách, tak si myslím, že jak George Bush, tak čeští politici, dobře věděli, že toho nelze během dvacetihodinové návštěvy dosáhnout. Takže myslím, že to mělo spíš symbolický význam. Pokaždé, když se v takové malé zemi zastaví americký prezident, tak to má určitý význam, jak pro tu zemi, tak pro celý region."

Podle politologa Lukáše Valeše mělo jít o vyjádření zájmu Spojených států o vybudování radarové základny na českém území. A dodává: "Ta návštěva proběhla bez problémů, nepřinesla nějaká výraznější překvapení. Na jednu stranu jakoby posílila mezinárodní postavení České republiky, na druhou stranu opravdu nic významného nepřinesla. Takže celkový dojem, řekněme, je neutrální."

George Bush,  foto: ČTK
Může návštěva amerického prezidenta ovlivnit vnímání České republiky v zahraničí? Jiří Pehe si myslí, že ne: "Návštěva amerického prezidenta je samozřejmě mimořádná záležitost, ale americký prezident navštěvuje ročně desítky zemí. I na této cestě se bude zastavovat hned v několika zemích. Takže myslím si, že pokud jde o tu mediální pozornost, tak Česká republika se na čas dostala do pozornosti světových médií, která už, řekl bych, z povinnosti referují o tom, že se americký prezident zastavil tam či onde, ale nemyslím si, že ta pozornost bude mít nějaké dlouhodobější dopady."

Lukáš Valeš si myslí, že návštěva prezidenta Bushe ukázala, že Spojené státy považují Česko, ale třeba také Polsko, za významné spojence. Na druhou stranu ale dodává: "Přiznám se, že nevím úplně, jak se k téhle záležitosti budou stavět naši evropští spojenci, jestli ti to naopak nebudou vnímat jako trošku oslabení té evropské orientace České republiky a samozřejmě mohou tady být i určité negativní konotace například v arabském světě. To znamená, že mezinárodní vnímání Bushovy návštěvy v Praze nemusí být jednoznačně kladné."

Zleva: Mirek Topolánek,  George Bush a Václav Klaus,  foto: ČTK
Už jsme se dotkli médií - zahraniční média ne vždy zvládla referovat o dění v Praze bezchybně. CNN informovala o tom, že se George Bush setkal s "Klausem Topolánkem", BBC zase označila Mirka Topolánka jako prezidenta Klause. Jak se na tyto chyby dívá Jiří Pehe? "Já myslím, že vždy při takovýchto velkých akcích dochází k chybám, to je nevyhnutelné. Obecně si myslím, že Česká republika toho možná mohla mediálně využít trochu více, protože tady skutečně nejde o to, co o této věci reportují domácí média, ta samozřejmě takovouto návštěvu pokrývají v největší možné šíři, ale především, jak se to prodá v mezinárodních médiích. A tam si myslím, že čeští politici toho mohli využít více třeba poskytováním rozhovorů nebo třeba i takovým trošku aktivistickým přístupem, aby dostali tu svoji agendu do médií třeba ve zbytku Evropy."

V úterý se jednalo i o případné americké základně v Česku. Mohla návštěva amerického prezidenta přesvědčit Čechy, aby se přiklonili k radaru? Co si myslí Lukáš Valeš? "Agentura STEM zveřejnila bleskový výzkum, podle kterého česká veřejnost nereagovala tímto způsobem. Záměr určitě měl být: podívejte se, ta záležitost je natolik významná, že i americkému prezidentovi stojí za to navštívit Českou republiku. Podle mého názoru to byl jednoznačně rozhodující důvod, proč Bush do Prahy přijel. Ale zdá se zatím spíš z těch bleskových průzkumů veřejného mínění, že tento cíl nebyl splněn. Ty diskuse se samozřejmě vedly už během Bushovy návštěvy a z řady míst zní, a řekl to, myslím, i Jiří Paroubek, že ta rozhodující diskuse o radaru nebude mezi americkou stranou a českou stranou, ale především uvnitř české politiky a uvnitř české veřejnosti. Takže v této otázce ani nedošlo k nějakému výraznému obratu a skutečně tuto věc si musíme my, Češi, vydiskutovat sami."