George W. Bush v Praze

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Americký prezident George Walker Bush přiletěl v pondělí večer na jednodenní návštěvu Prahy. Jeho pobyt si na jedné straně vyžádal již tradičně mimořádná bezpečnostní opatření, na straně druhé vyvolal demonstrace proti americkému záměru vybudovat v Česku radarovou základnu v rámci protiraketové obrany.

Foto: ČTK
Proti radaru a Bushově návštěvě demonstrovalo v pondělí v hlavním městě více než 1500 lidí. První demonstraci pořádali před americkou ambasádou Mladí komunisté, druhou pak iniciativa NE základnám, která zastřešuje několik desítek hnutí protestujících v Česku proti americkému radaru. Účastníci obou akcí ale měli stejné názory:

"No, nechceme tu základnu radarovou! Máme malinkatou republiku, ať si ho stavěj u nich na těch pláních velikejch."

Foto: ČTK
"Nechceme tady Bushe, nechceme masové vrahy!"

"No, abych hlasovala za mír."

Cíl protestu pak vysvětlil mluvčí iniciativy NE základnám Jan Tamáš:

"Je to další v řadě těch demonstrací, které už iniciativa NE základnám uspořádala. My pokračujeme v tlaku na naši vládu a naše politiky, protože se domníváme, že je potřeba o této záležitosti vyhlásit referendum."

V úterý ráno pak aktivisté ekologické organizace Greenpeace poblíž Karlova mostu vypustili heliový balon s nápisem "72% říká ne radaru" a na Vltavu vypluli v nafukovacích člunech. Mezi nimi pak rozvinuli transparent upozorňující na rizika globálního oteplování. Policisté proti akci nijak nezasáhli.

Foto: ČTK
V souvislosti s návštěvou amerického prezidenta jich však bylo uvedeno do pohotovosti na 1500, a spolu s nimi armáda, tajné služby a stíhačky Jas-39 Gripen. Jak řekl šéf policejního Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman, česká strana nasadila své muže do takzvaného protiútočného týmu pohybujícího se v koloně prezidenta Bushe. Ve střehu byli i odstřelovači a pohotovostní jednotka operující v prezidentově okolí:

"Co se týče protiútočného týmu, jeho úkolem je v případě napadení kolony na sebe navázat útočníky, aktivně to napadení nějakým způsobem řešit tak, aby mohla vozidla s panem prezidentem opustit místo incidentu."

Prezidenta George Bushe s manželkou Laurou přivítal na pražském letišti ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. O tom, co by měla návštěva amerického prezidenta České republice přinést, řekl:

Foto: ČTK
"Posílení naši pozice, podtrhuje význam České republiky a její zahraniční politiky v Evropě a ve světě."

Netradiční dárek pro amerického prezidenta George Bushe připravila česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Společně s hudebníkem Janem Vyčítalem nazpívala v předvečer Bushovy pracovní návštěvy song na oslavu amerického radaru. Píseň se rozhodla prezidentovi osobně předat. "Chtěla jsem odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází. Jediné, co mi nevyšlo, že jsem chtěla překvapit prezidenta Bushe netradičním dárkem a netušila jsem, že se to provalí ven,"řekla ministryně Parkanová.

Text písně "Dobrý den, prapore hvězd a pruhů" vznikl na základě známé melodie Jaromíra Hniličky "Dobrý den, majore Gagarine".