S politoložkou Vladimírou Dvořákovou o kongresu ODS

Zleva místopředsedové ODS Miroslava Němcová, Petr Nečas a předseda strany Mirek Topolánek, foto: ČTK

V Brně se o víkendu sešli občanští demokraté, aby na svém kongresu odstartovali předvolební kampaň a představili hlavní témata pro nadcházející parlamentní volby. Vedle už známé patnáctiprocentní rovné daně přišli občanští demokraté s nápadem zaručit každému dospělému minimální příjem 6000 korun. Třetím pilířem programu je rovný důchod, který má činit přibližně čtvrtinu průměrné mzdy. V rozhovoru pro Radio Praha kongres ODS zhodnotila politoložka Vladimíra Dvořáková.

Zleva místopředsedové ODS Miroslava Němcová,  Petr Nečas a předseda strany Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Proč ODS vyměnila svá tradiční ekonomická témata za témata sociální?

"To je velice závažná otázka, ale není úplně lehké ji zodpovědět. Jde o to, že tradiční ekonomická témata ještě u nás voliče příliš neoslovují. Navíc dát tradiční ekonomická témata v momentě, kdy všechny hlavní ukazatele, snad kromě nezaměstnanosti, naznačují, že výsledky vlády sociální demokracie jsou pozitivní, by možná nebylo tak produktivní. Volič by vlastně nepochopil, proč chtějí měnit princip ekonomiky. Takže sociální témata, která jsou tradičně silná pro sociální demokracii, mohou být tím, co jim umožní, aby se dostali do toho prostoru pro nerozhodnuté voliče. Je to lepší způsob soupeření se sociální demokracií."

Nepřebírají si ODS a ČSSD navzájem své hlavní volební triumfy? Občanským demokratům sebrali sociální demokraté snížení daní, teď zase ODS přebírá sociální dávky.

"To je asi poměrně běžná věc ve všech volebních kampaních na světě. Když se ukáže, že nějaké téma je závažné a nějaká strana s tím má úspěch, tak se to snaží ostatní nějakým způsobem modifikovat a předložit svoji alternativu, která se zaměřuje na ten stejný aspekt. Nepovažuji to v zásadě za nic špatného, zejména z hlediska voličů, protože pokud je nějaký závažný problém, tak je dobré, když to obě hlavní strany nějakým způsobem řeší."

Mirek Topolánek vzkázal sociálním demokratům: "Nebojte se, brzy už vás vystřídáme." Byl sjezd skutečně přelomovým, jak hlásá Mirek Topolánek? Nastupuje teď ODS opravdu do útoku?

"To uvidíme, protože ten sjezd se samozřejmě velice těžko analyzuje z hlediska skutečné strategie, potom volební kampaně a skutečných volebních programů, protože sjezd má vždycky úkol za prvé upozornit voliče, že se cosi děje, že je tam jakási pozitivní změna, a za druhé povzbudit členy a aktivisty ODS, aby neztráceli víru v možné vítězství, aby věřili, že se ve volbách mohou prosadit. A vlastně je to takové poselství, aby se sjednotili. Uvnitř ODS zjevně docházelo k nárůstu nervozity a byla obava, aby se tato nervozita neventilovala příliš navenek, protože v momentě, kdy je strana vnitřně rozhádaná a je tam jakési pnutí, tak to vždycky znamená ztrátu voličů. Takže já si myslím, že tyto sjezdy mají dvojí poselství. První je skutečně vůči voličům a vůči straníkům uvnitř. A druhým poselstvím je orientace na nový směr. A jak bude vypadat volební kampaň, to uvidíme až v průběhu následujících měsíců."

Celým sjezdem se neslo motto, že narozdíl od jiných politických stran bude ODS jednat slušně. Chtějí se odlišit od ostatních politických stran novým stylem vládnutí. Co si pod tím máme představit?

"Není mi to úplně jasné. Je otázka, co je to ta slušnost. Já si myslím, že ODS dříve měla takovou tu zjednodušenou kampaň, ironizaci protivníka, zlehčování protivníka. Rozhodně to nepůsobilo jako příliš slušně vedená kampaň. Já si myslím, že tento prvek bude v kampani přítomen i ze strany ODS po celé následující období, ale je otázka, jestli to bude jediný prvek nebo jestli k tomu dokáží dát i určité pozitivní poselství. To znamená více argumentovat ty své otázky, programové priority. A doufám, že bude potom realizováno i to, že programové priority budou hlavním předmětem volební kampaně."