S Portugalskem nemáme dostatek kontaktů, uvedl premiér v Lisabonu

V. Špidla a jeho žena Viktorie (vpravo) se prošli centrem Lisabonu (Foto: ČTK)

Předseda české vlády Vladimír Špidla je na třídenní návštěvě Portugalska. Nejzápadnější země Evropy, podobně velká jako Česká republika, může být vnímána jako vzor vyrovnání se s nároky Evropské unie. Kontakty s ní jsou však dosud poměrně omezené.

V. Špidla a jeho žena Viktorie (vpravo) se prošli centrem Lisabonu (Foto: ČTK)
V úterý má premiér Špidla na programu hlavní politická jednání, především setkání se svým portugalským protějškem José Manuelem Duraem Barrosem a předsedou parlamentu Joaem Motou Amaralem. Na stejný den se původně plánovalo také přijetí u prezidenta Jorgeho Sampaia, to však bylo nakonec podle tiskového odboru úřadu vlády z časových důvodů zrušeno. Z majáku na nejzápadnějším výběžku Evropy Cabo da Roca, kam výprava v úterý zavítala, telefonuje náš kolega Roman Casado.

"Premiér Špidla včera v Lisabonu na podnikatelském semináři v Kongresovém centru Portugalské průmyslové asociace připomněl, že obě země jsou si v lecčems podobné a že Portugalsko bylo pro ČR vždy vzorem na cestě do Evropské unie. "Když jsme si tak různým způsobem zoufali, nebo ztráceli naději, mysleli jsme na Portugalsko, zemi, která je přibližně stejně velká i lidnatá, přibližně stejně rozvinutá a dokázala to, co jsme nakonec dokázali i my," uvedl Vladimír Špidla. Na druhou stranu zdůraznil, že vzájemná obchodní bilance obou zemí ještě není na takové úrovni, jakou by si představoval, i když se situace poslední dobou zlepšuje. "Od roku 1993 bylo u nás investováno 41 mld. amerických dolarů, z Portugalska 17 milionů. 17 milionů mít a nemít, to je jistě hodně, ale ve vztahu mezi dvěma zeměmi to je velmi skromná suma. Myslím, že hlavní zábrana je v tom, že se příliš neznáme. Myslím, že skutečným problémem je nedostatek vzájemných kontaktů."

Na důkaz oboustranného zájmu na zlepšování vzájemných ekonomických vztahů podepsal prezident české hospodářské komory Jaromír Drábek na závěr semináře memorandum o porozumění mezi Hospodářskou komorou České republiky a Portugalskou průmyslovou asociací."

Tolik telefonát Romana Casada.

Portugalsko dnes znají lépe než obchodníci čeští turisté - v posledních letech se stává oblíbenou turistickou destinací. Také premiér návštěvu zahájil v pondělí procházkou po historické části Lisabonu. V doprovodu velvyslance ČR v Portugalsku Jaromíra Kvapila se tak Špidla prošel po historické čtvrti Baixa, zavítal na Rossio, majestátní náměstí, na kterém se v minulosti konaly býčí zápasy. Krásy portugalské metropole později Špidla připomněl i při zmíněném projevu na česko-portugalském podnikatelském setkání v Kongresovém centru Portugalské průmyslové asociace.