Vztahy mezi Českem a Portugalskem zahájilo poselství krále Jiřího z Poděbrad
V portugalském Lisabonu je v těchto dnech na studijní cestě skupina pracovníků českých neziskových organizací, které pomáhají mentálně i zdravotně postiženým, případně sociálně handicapovaným lidem. Seznamují se tu s prací obdobných organizací v Portugalsku, které v součastné době předsedá Evropské unii. Skupinu doprovází a tlumočí jí Petra Svobodová, která v Portugalsku studuje místní dialekty a dokončuje o nich doktorskou práci. Zajímá se i o česko-portugalské vztahy a právě na ně se jí vyptala Milena Štráfeldová:
Jak vypadají ty kontakty v průběhu 20. století a dnes?
"Ty kontakty vždycky byly řekněme okrajové. Čechy nikdy příliš Portugalci nezajímali, takže i dnes, když si uvědomíme, co kdo o druhé zemi ví, zjistíme, že toho moc není. Spousta Čechů nezná ani hlavní město Portugalska a obráceně. Takže ty kontakty jsou poměrně slabé. Nicméně je tu třeba celkem slavný český spisovatel František Listopad, který se do Portugalska dostal přes Francii a dnes tu žije asi třicet let. Sám sebe už bere za Portugalce, nicméně je Čech. Je to asi nejznámější styčná figura ve vztazích Portugalska a Česka."
Co čeští krajané v Lisabonu a v Portugalsku vůbec?
"Není jich tu moc, na druhou stranu ale důvod k emigraci do Portugalska taky nebyl nijak výrazný. Je tady poměrně dost hudebníků, dále v Lisabonu je jeden český lékař, jeden český lékař s rodinou je na Madeiře. Pak jsou tu většinou ženy,které se sem provdaly, zůstaly tu s Portugalci a našly si tu práci. Pak je tu pár starousedlíků, emigrantů ze 60. let, ale není to žádné závratné číslo."
Stýkají se nějak?
"Blahé paměti se stýkávali, to byl konec 90.let. Teď byly ty akce bohužel z nedostatku finančních prostředků zrušeny, takže vlastně dnes ti krajané příliš neví,kdo kde je a jak ho případně kontaktovat. Takže to není žádná sláva."