Sám sobě dlužníkem i věřitelem
S novou, zajímavou formou zapojení občanů do procesu hospodaření státu přišlo ministerstvo financí. Příští rok na podzim chce vydat pilotní emisi státních dluhopisů, které si bude moci koupit řadový občan. Je to nabídka lákavá, protože stát je všeobecně považován za nejsolidnějšího dlužníka.
"Vydáme první signální emisi do deseti miliard. Podle zájmu, který domácnosti projeví, samozřejmě upravíme míru té emise pro rok 2012. Doufám, že v roce 2012 bude zájem takový, že budeme moci emitovat mnohem více dalšími distribučními kanály."
Ministerstvo financí chce při prodeji dluhopisů využít účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů. Spořící státní dluhopisy tak budou moci nabízet nejen banky, ale i jiní finanční zprostředkovatelé. Současně bude ministerstvo analyzovat možnosti využití sítě Czech POINT a elektronické distribuce. Tuto síť, stejně jako burzu, chce resort financí využít až od roku 2012 v případě úspěšného prodeje pilotní emise. Nejmenší možná objednávka bude v této emisi za jeden tisíc korun. Ministr Kalousek však zatím neuvedl výši úroků z dluhopisů:
"Úroky musí odpovídat situaci na trhu, to znamená výši úroků nabídneme v okamžiku, kdy tu emisi budeme vydávat. Pochopitelně to upravíme tak, aby to bylo pro investory,pro domácnosti dostatečně atraktivní, jak pro ty krátkodobé, tak pro ty dlouhodobé úložky."
Dluhopisy by měly být svými výnosy konkurenceschopné vůči spořícím účtům bank. "Dnešní úrokové sazby na trhu jsou velmi nízko a ačkoliv se postupně čeká jejich růst, zřejmě nebude dramatický. V takovém případě bude tedy záležet v uvozovkách na každé desetině, kterou dokáže stát na úroku nabídnout," soudí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ministerstvo financí počítá s emisemi dluhopisů se splatností jeden až dva roky a pět až šest let. U dluhopisů s delší splatností bude možné úroky využít na automatickou koupi dalších dluhopisů. Nominální cena dluhopisu bude jedna koruna. Náklady na vydání dluhopisů se podle ministra Kalouska vyšplhají nanejvýš na desítky milionů korun:
"Ten přínos, který to má pro celou společnost v okamžiku, kdy se domácnosti začnou podílet na správě státního dluhu, je mnohonásobně vyšší. Proč by na benefitech, které plynou z emisí státních dluhopisů, měly vydělávat pouze velké finanční společnosti? My ten benefit, ten výdělek, chceme nabídnout i řadovému občanovi."
Podle ministra financí Miroslava Kalouska by držitelé dluhopisů měli preferovat odpovědné hospodaření státu, a nikoli nekontrolovaný růst státního dluhu. Cílem projektu je, aby se podíl domácností na držbě státního dluhu pohyboval na úrovni obvyklé ve vyspělých státech, tedy kolem deseti procent. Zatím je to jen zhruba jedno procento. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by nákup státních dluhopisů opravdu mohl být pro domácnosti vítaným rozšířením investičních možností:
"Z pohledu domácností může být možnost investování do státních dluhopisů přímo a při nízkých nominálních hodnotách zajímavým doplněním investičních možností. Prozatím mohli investovat do dluhopisů pouze movitější klienti, případně ostatní skrze podílové fondy. Možnost investovat i do dluhopisů může přispět k tomu, že budou portfolia domácností, které mají úspory, diversifikovaná lépe a řekněme i profesionálněji."