Šance druhé Topolánkovy vlády

Zleva: Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus jmenoval v úterý v pořadí už druhou vládu Mirka Topolánka, kterou premiér tentokrát sestavoval dva měsíce. Celkově se ale v bezvládí pohybujeme více než sedm měsíců. Vedoucího komentátorů Mladé fronty Dnes Martina Komárka jsem se zeptal, zda to podle jeho názoru už přece jen není trochu dlouho?

Zleva: Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg a Mirek Topolánek, foto: ČTK
"Samozřejmě to dlouho je a to vidí každý. Na druhou stranu nikdo nevidí přímou cestu a přímé východisko. Já bych nebyl katastrofik. Já si myslím, že v demokracii se něco takového stát může, a že se to stalo zrovna nám, tak třeba taková krize bude východiskem k nějaké pozitivní změně."

Ke složení druhé Topolánkovy vlády má nejen prezident republiky některé výhrady, a to jak personální, tak pokud jde o rozdělení ministerských postů mezi strany vládní koalice. Myslíte si, že vzhledem k poměrně slabým volebním výsledkům lidovců a zelených museli být občanští demokraté vůči nim tak velkorysí a dát jim k dispozici polovinu vládních křesel?

"Určitě nemuseli a tady je věc, která je pro mně trošku tajemstvím, proč to Mirek Topolánek udělal. On postupoval jakoby pod heslem: Řekněte si, o co chcete, a já vám to dám. Tomu odpovídá složení vlády. A to může být znakem buď toho, že se 'lehce zbláznil', když to přeženu, nebo že mu je už všechno jedno, nebo sleduje jinou strategii než s touto vládou skutečně vládnout. To nemůže být potom nic jiného, než že tato vláda je jenom jakýmsi přechodem nebo otevřenými dveřmi k předčasným volbám. Že on ji nezamýšlí jako vládu, která bude skutečně spravovat zemi a dělat reformy."

Prezident Václav Klaus (vpravo) a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
Velkou nevoli prezidenta Václava Klause vyvolala nominace senátora Karla Schwarzenberga na ministra zahraničí. Co ho k tomu podle Vás vedlo?

"Já si myslím, že to jsou dvě věci. Jednak Václav Klaus vidí nerad, když se k moci dostávají lidé, kteří byli nebo jsou blízko Václavu Havlovi. Tato rivalita poznamenala opravdu sedmnáct let naší svobody. A druhá věc je, že Václav Klaus je doopravdy svým srdcem 'jiráskovský nacionalista', a on nemůže přežít, že ministrem zahraničí má být 'cizák'. Já to říkám schválně takto trošku žertovně, ale jsem úplně přesvědčen, že Václav Klaus v sobě tento nacionalismus má a patří k němu nenávist ke šlechtě, patří k němu nedůvěra k Němcům, nedůvěra k Evropě."

Uvnitř ODS vzplanuly vášně kolem vzdaní se vlivných ministerstev financí a pro místní rozvoj ve prospěch lidovců. Myslíte si, že až tak velký ústupek byl nutný?

"Znovu říkám, že podle mně nebyl, a pokud Mirek Topolánek nesleduje jiný cíl než s touto vládou vládnout, tak udělal politickou hloupost."

Jak se Vám osobně zamlouvá Vlasta Parkanová, která zastupuje stranu lidovou, jakožto ministryně obrany? První žena v čele tohoto silového resortu.

Vlasta Parkanová, foto: ČTK
"Vzhledem k tomu, že naše armáda v nejbližší době pravděpodobně nebude bojovat, tak já si myslím, že je úplně pozitivní, že ministrem obrany je dáma, že se ukazuje, že toto je funkce jako každá jiná, že to je politická funkce, kterou samozřejmě jako v řadě jiných zemí může zastávat dáma. Já si paní Parkanové vážím a myslím si, že má šanci obstát určitě nejméně stejně, jako její předchůdci."

Vládu opět máme, ale nevíme, na jak dlouho. Do třiceti dnů od jmenování prezidentem totiž musí v souladu s Ústavou požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Má podle Vás šanci ji dostat?

"Já myslím, že ta šance tady je, ale není to pro kvality té vlády nebo pro to, že by se prolomily ledy mezi ODS a ČSSD. Já tu šanci vidím v tom, že všichni a obě strany se obávají třetího pokusu, který by úplně otevřel cestu k nakupování a k něčemu, co bych nazval politickým gangsterismem nebo terorismem. Možná si lidé pod tlakem, ti poslanci, buď jeden nebo i víc řeknou: Dejme raději šanci špatné a nejisté vládě, než totálnímu chaosu."