Mezi Hradem a vládou nejsou v zahraniční politice rozpory

Zleva: Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK

V hlavních otázkách zahraniční politiky neexistují mezi prezidentem Václavem Klausem a vládou Mirka Topolánka zásadní rozpory. To je poselství úterní schůzky, na které politici řešili koordinaci zahraničních aktivit. Jak bude vypadat zahraniční politika nové vlády? To se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Zleva: Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus se v úterý na Hradě sešel s premiérem Mirkem Topolánkem, vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Na různých jednáních mohou Českou republiku zastupovat všichni čtyři politici, proto část schůzky věnovali koordinaci své práce. Podrobnosti dodává premiér Mirek Topolánek: "Koordinace zahraničních cest, koordinace zahraničně-politických aktivit. Domnívám se, že jsme nalezli jasný mechanismus, jakým způsobem ty věci budou fungovat, jakým způsobem ty věci budeme v případě kolizí řešit." Na stůl se ale dostaly i konkrétní otázky. Jaké? To upřesňuje prezident Václav Klaus: "Ať je to už vůbec otázka Evropské unie a evropské ústavy, ať jsou to některé otázky bilaterálních vztahů, energetiky, apod. Myslím, že názory na tyto věci nemáme nijak diametrálně odlišné."

Jaké bude směřování české zahraniční politiky pod taktovkou nové vlády? Na to jsem se zeptala ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Druláka: "Česká zahraniční politika je tradičně internacionalistická, snaží se udržovat rovnováhu jak mezi evropskou integrací, tak mezi transatlantickými vztahy. Domnívám se, že i nová vláda bude tuto orientaci respektovat a bude v ní pokračovat."Čtyři politici se na Hradě shodli na určité koordinaci zahraniční politiky. Dají se i přesto mezi nimi očekávat rozpory?

Německá kancléřka Angela Merkelová, foto: ČTK
"Rozpory tam určitě budou. Já to jejich vyjádření chápu jako závazek do budoucnosti. To znamená, že budou schopni i přes odlišnost vzájemných pohledů přijít se společným postojem a tento postoj hájit tak, aby Česká republika v zahraničí vystupovala s určitou koherencí a byla pro své partnery čitelná," soudí Petr Drulák.

V pátek do Prahy přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Německo předsedá Evropské unii a Merkelová bude chtít slyšet názor českých politiků na budoucnost evropské ústavy. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga budou prezident a premiér tlumočit jednotný postoj. Václav Klaus již dříve uvedl, že by měl vzniknut nový text, který by zabránil "postupné unifikaci Evropy". Mirek Topolánek soudí, že by se země EU měly dohodnout na jednodušším a srozumitelném dokumentu, který by unii umožnil efektivně fungovat i po případném rozšíření. Jaký názor tedy budou čeští politici na pátečním sekání tlumočit? "Myslím si, že budou tlumočit to, že Česká republika má s tím současným textem euroústavy problém a bude žádat nějakou radikální změnu. Jan Zahradil mluví dokonce o tom, že by měla mít zájem na úplně novém textu. Myslím si, že to je ta nejradikálnější představa, nicméně lze si představit i zásadní úpravy toho současného textu," uzavírá Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů.