Sběratelka Malého prince je v Česku jediná

Malý princ Antoine de Saint-Exupéryho je jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Vypráví příběh pohádkové bytosti, která přichází na Zemi ze vzdálených vesmírných světů. Tahle kniha učarovala Marii Čadkové. Jak prozradila v rozhovoru pro Radio Praha, je zřejmě její jedinou sběratelkou v Česku.

Malý princ se na Sahaře setká s pilotem a vypráví mu o svých cestách po planetách.

"Já jsem Malého prince samozřejmě četla jako dítě, četla jsem ho na gymnáziu, kde jsem četla především pod lavicí při vyučování, četla jsem ho, kdykoliv jsem tam potřebovala najít vše, co tam člověk najde. V každém věku se to mění. Jednou je to pohádka, jednou je to příběh, jednou vzor pro nejrůznější životní situace. Ale ten impuls proč jsem Malého prince začala sbírat, přišel v říjnu 2009. Tehdy byla v Portheimce připravena moc hezká výstava k výročí Heleny Zmatlíkové, která je naší první ilustrátorkou a je autorkou ilustrací, které byly v knize, která vyšla jako první český překlad v roce 1959. Když jsem tu knihu na výstavě uviděla, tak jsem se rozhodla, že ji prostě musím mít,"

říká Marie Čadková, která má ke knihám hodně blízko. Pracuje totiž jako vedoucí Ústřední knihovny v Praze. A tak začala pátrat.

"Když se mi podařilo sehnat to první české vydání, které je na antikvárním a sběratelském trhu skutečnou raritou, tak jsem si říkala: vždyť já bych mohla mít všechna česká vydání. A už tady byla infekce, impuls k tomu, že je nutné trávit spoustu času na internetu, prohledávat nabídky antikvariátů, aukční nabídky a především navázat kontakty s ostatními sběrateli."

Kolik dnes máte Malých princů?

"Pokud budeme počítat jenom knižní vydání, tak mám dneska 229 knih ve 140 nejrůznějších jazycích. Snažím se orientovat na hlavní jazyky plus zajímavosti a rarity."

Setkáváte se také s ostatními sběrateli, ať už v Česku nebo po světě? A je vaše sbírka v Česku svým způsobem raritou?

"Vůbec nemám radost z toho, že jsem jediná. Pátrala a hledala jsem na stránkách Klubu českých sběratelů, oslovovala jsem přátele. A protože se pohybuji i díky profesi v komunitě, která s knihami žije a pracuje, tak opravdu o jiném sběrateli v ČR, který sbírá Malého prince, nevím. Jsem ale v kontaktu se zahraničními sběrateli, například s jedním z největších sběratelů z Německa, mám přátele ve Francii, v Německu, Itálii, ve Španělsku. Je úžasné, když knížku, kterou sháníte v bosenštině, vám pošle sběratel ze Seattlu ze Spojených států. Když jsem sháněla vydání v romštině, tak jsem kontakt na překladatele dostala od japonského sběratele, který znal dámu v Maďarsku. V romštině byl Malý princ vydaný jen jednou, v roce 1994 vyšel v Budapešti."

Máte nějaké tajné přání, kterou knihu Malého prince by jste chtěla, která vám ve sbírce chybí?

"Nemám dodnes první americké vydání z roku 1943, což je dnes kniha, která se dá koupit, ale je to za částku, kterou už nepovažuji pro sebe za reálnou. Samozřejmě bych byl byla velmi ráda, kdybych měla první francouzské vydání. Ve Francii vyšel Malý princ poprvé v roce 1946. Já jsem získala knihu, která je vydaná v roce 1948. Ale člověk si má některá přání nechat jenom v kategorii těch přání."