Sdružení Znojemské okurky se snaží vzkřísit jejich slávu

Jaro vtrhlo do Česka překvapivě brzy. O víkendu řada lidí zatopila v krbu a dala se do grilování. A tak se v okolí domků šířila vůně masa, klobásek a zeleniny. A co si vzít k takovému grilovanému masíčku? Třeba okurku. Chtělo by to říct znojemskou, ale to už není pravda. Zdejší konzervárna, která chrlila na trh až 8000 tun okurek ročně, ukončila před třemi lety činnost. Ale kdo ví, třeba se podaří slávu zdejších okurek opět vzkřísit. Jak, po tom pátrala Zdeňka Kuchyňová.

Dnes okurky na Znojemsku pěstují hlavně zahrádkáři. Šířit slávu zdejších vyhlášených sterilovaných okurek se rozhodlo sdružení s příznačným názvem Znojemské okurky. Největším přáním 'okurkového' sdružení je obnova konzervárny, říká jeho předseda Zbyšek Dřevojan. A já se ho ptám, od kdy se okurky ve Znojmě pěstují?

"Už od 16. století, kdy první semena dovezl opat kláštera ve Znojmě Sebastian Freitag z Čepiroh a už poprvé se objevily na tabuli při hostině ve Znojmě pro rakouského císaře Ferdinanda II. Úroda byla tak bohatá, že se okurky nestačily konzumovat čerstvé. Pěstitelé a zpracovatelé tak začali hledat nějaký způsob a přišli na konzervaci. Tak to dostalo nový impuls."

Vy se také chystáte založit muzeum.

"No, spíš docílit toho, aby znojemské muzeum obnovilo expozici, která tu kdysi byla. V nejbližší době má být převeden na město Znojmo i Loucký klášter. To je velice významná budova, která má slavnou historii a je spojen i s okurkami, tak jsme si říkali, že by bylo ideální, aby součástí projektu využití Louckého kláštera byla i expozice znojemských okurek, jejich pěstování a zpracování."

A vy sám máte rád znojemské okurky?

"Já jsem přímo jejich milovník. A to už od dětství, kdy maminka chodila na brigádu do znojemské Fruty. Já si neumím svůj jídelníček bez okurky vůbec představit."

O semenech okurky se dokonce ve středověku tvrdilo, že dokáží léčit mor. To sice neuměly, ale blahodárnost jejich nálevu na utlumení bolesti hlavy si po probdělých nocích pochvalovali všichni, kteří to trošku přehnali s alkoholem. Okurky jsou na Znojemsku nesmrtelně spojeny také se jménem židovského podnikatele Herberta Felixe. Tomu nyní Znojmo udělilo čestné občanství. Kdo ví, zda se podaří slávu znojemských okurek opět vzkřísit. Svého času byly totiž i námětem pohledů Znojma.