Sehnat vstupenky na OH v Pekingu bude problém

r_2100x1400_radio_praha.png

Do zahájení největší sportovní akce planety zbývá rovných 200 dnů. Čínský Peking je na nápor více než desítky tisíc sportovců prakticky už nyní připraven - narozdíl např. od minulé olympijské metropole Athén, ve které se stavělo do posledních hodin. Zatímco v Řecku byly strašákem nedostavěné stadiony či komunikace, v Pekingu se všichni obávají všudypřítomného smogu.

O zajištění české olympijské mise jsem hovořil s osobou patrně nejpovolanější, předsedou ČOV Milanem Jiráskem. Velikost naší výpravy má zatím velmi hrubé kontury.

"V současné době ještě není kvalifikováno ani 40 sporovců, nicméně většina kvalifikací teprve proběhne, takže my počítáme s účastí 120 až 140 aktivních sportovců.Je otázkou, zda pojede nějaký tým, protože to by potom počet pochopitelně narostl."

Na poslední olympiádě v Athénách získali čeští sportovci osm cenných kovů, když ze zlaté medaile se radoval pouze desetibojař Roman Šebrle. Jirásek věří, že v Pekingu Češi tuto bilanci minimálně zopakují.

"Papírové předpoklady nám přisuzují ještě lepší výsledky, než jsme měli v Athénách. Něco jiného je však získat medaili na MS a něco jiného v komplexu OH. S osmi medailemi bych byl velice spokojen, neboť celý svět je vystrašen tím, jak se Čína připravuje. Zbrojí se na všech frontách a i tradiční velmoci jako Spojené státy, Rusko, Velká Británie, Francie ad. dělají samozřejmě také maximum proto, aby to Číňanům nenechali tak levně a to se projeví na úrovni her."

Jirásek, ač lékař, se smogu narozdíl od mnoha svých kolegů tolik neobává. Uklidnila ho i inspekční cesta, kterou absolvoval koncem listopadu loňského roku. Naše výprava však bude mít pro všechny případy dostatečný počet různých respirátorů a inhalátorů.

"Já z toho takovou hrůzu nemám, neboť Číňané udělají maximum možného. Když jsem tam byl, tak tři z pěti dnů byly bez smogu a dýchalo se tam dobře. Vím, že srpen asi bude o něco horší, ale Čína dělá maximum a je to i jeden z kladných momentů, který přidělení olympiády Pekingu vyvolalo a to sice, že problémy spojené s životním prostředím si v Číně začali naplno uvědomovat."

Návrhy medailí pro OH v Pekingu, foto: ČTK
Přes nemalou vzdálenost čínského hlavního města od ČR očekává předseda ČOV velký zájem ze strany českých fanoušků. Přes velkou kapacitu většiny sportovních stánků však bude v nejlidnatější zemi světa problém sehnat vstupenky především na atraktivní olympijská odvětví.

"Naši fanoušci mají dobrodružnou povahu a jsou schopni se dostat všude. Navíc Čína má i mnoho jiných lákadel. Problémem může být shánění vstupenek. My máme problém s jejich zajištěním i pro naše partnery, především na slavnostní zahájení a zakončení her, ale i na další atraktivní sporty, jako je plavání a atletika. Získat něco navíc je skutečně veliký problém."

Na závěr jsme se nemohli nedotknout tématu olympijské kandidatury Prahy na rok 2016.

"V současné době máme statut uchazeče ze kterého můžeme postoupit na pozici kandidáta, kdy bude učiněn výběr buď tří nebo pěti měst ze současného počtu sedmi uchazečů. Pro rok 2016 se nedá počítat s tím, že by OH dostalo evropské město, čili to je pro nás zahřívací kolo. Podat přihlášku však bylo důležité, protože pro další léta nebudeme mít nálepku nováčka. Já myslím, že Praha by olympiádu mohla dostat, protože pokud se budeme striktně držet toho, co chce MOV a jak zní olympijská charta, tak můžeme předložit projekt, který by byl nejvíce v souladu s těmi požadavky."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio