Senát neschválil změny v Ústavě

Senát podle očekávání zamítl návrh na změnu Ústavy, který před více než rokem v Poslanecké sněmovně prosadili občanští a sociální demokraté. Projednávání této novely tak v parlamentu končí. Více Milena Štráfeldová.

Novela měla posílit roli politických stran při formování vlády, omezit pravomoci prezidenta republiky a umožnit Poslanecké sněmovně, aby se sama mohla rozpustit. Proti tomuto návrhu v Senátu hlasovali především poslanci čtyřkoalice, ale i dva sociální demokraté a nezávislý senátor Václav Fischer. Na návrhu jim nejvíce vadilo, že byl připraven na základě opoziční smlouvy. Senátor Daniel Kroupa z Občanské demokratické aliance k tomu uvedl:

"Myslím si, že to je návrh špatný v tom, že vyjadřuje mínění části politického spektra, to znamená stran opoziční smlouvy."

Předsedkyně ústavně právního výboru Senátu Dagmar Lastovecká z Občanské demokratické strany zase argumentovala tím, že k revizi Ústavy přivedla smluvně opoziční strany nestandardní politická situace, která předcházela předčasným volbám v roce 1998.

"Toto období přineslo do naší země i nový prvek tohoto desetiletí, a tím bylo sestavení jakési provizorní vlády, poloúřednické a polopolitické, jejíž mandát nevzešel z voleb."

Zatímco většina sociálně demokratických politiků tento výsledek hlasování v Senátu očekávala, vyvolalo zamítnutí novely ústavního zákona tvrdou kritiku zejména ze strany občanských demokratů. Ti obvinili čtyřkoalici z účelového zneužití většiny, kterou v horní komoře parlamentu má. Poslanec Ivan Langer dokonce prohlásil, že čtyřkoalice v Senátu prokázala svou "opilost mocí". Čtyřkoalice toto hodnocení odmítla s tím, že výsledek hlasování je reakcí na způsob politiky smluvně opozičních stran. Lidovecký předseda Senátu Petr Pithart řekl:

"Dostalo se jim po zásluze, a to ani ne za to, co ten návrh obsahuje. Tam jsou samozřejmě jednotlivé rozumné návrhy. Ale za ten způsob, jakým ten návrh byl připraven. To se prostě nedělá."

Výsledek hlasování v Senátu podpořil prezident Václav Havel, který měl k návrhům v novele již dříve řadu výhrad. Prohlásil, že případná změna Ústavy vyžaduje široký konsensus politických stran, a pokud jej strany nemají, je vhodnější se změnami vyčkat. Smluvně opoziční politici nepředpokládají, že by byl ještě v tomto volebním období předložen nový návrh ústavy.