Sestry se bouří

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zdravotníci z nemocnic Královéhradeckého kraje vstoupili v pondělí do stávkové pohotovosti. Důvodem protestu jsou hlavně nízké platy sester a dalšího středního zdravotnického personálu. Přes slib ministerstva zdravotnictví se totiž platy zvedly jen některým z nich.

Jak ukazují výsledky ankety České asociace sester, plat se v červnu a červenci zvýšil jen třetině zdravotních sester. Podle mluvčí České asociace sester Ireny Pejznochové si polepšily sestry ve fakultních nemocnicích a státních zařízeních, naopak zvýšení mezd zatím moc nepocítily sestry v některých krajských a soukromých nemocnicích:

"Situace opravdu není vůbec veselá, naopak, je velmi vážná, protože z celkového počtu 89 zdravotnických zařízení, které se zúčastnily naší ankety, došlo k plnění vládního nařízení pouze v necelých 30 procentech, což je pro nás situace velmi smutná a v podstatě neudržitelná. My máme některé konkrétní informace, které jsem předali ministerstvu zdravotnictví, protože jako profesní organizace nemáme dostatečné páky k tomu, abychom přinutili zaměstnavatele plnit své povinnosti vůči zaměstnancům."

Ministerstvo zdravotnictví předpokládalo, že se platy zvýší v průměru o 15 procent ve všech zdravotnických zařízeních. Ministryně Dana Jurásková však poukázala na to, že ministerstvo si nemůže vynutit změnu platů v nemocnicích, které nezřizuje:

Dana Jurásková, foto: ČTK
"Ministerstvo není zřizovatelem těch zdravotnických zařízení. Pro zdravotnická zařízení v působnosti krajů platí jiné zákonné normy, a já jsem neměla jinou šanci než požádat tyto zřizovatele o veřejný slib. Mohu udělat jenom to, že je znovu požádám o to, aby veřejný slib splnili. Žádnou jinou pravomoc nemám."

Odboráři požadují navýšení mezd zdravotníků o minimálně 3 tisíce korun měsíčně a to zpětně od července. To ale Královéhradecký kraj označil za nereálné a nabídl zvýšení platů od začátku roku 2010 o zhruba 1300 korun. Do poloviny roku 2012 by se pak platy sester měly dostat na jejich celorepublikový průměr. Kraj však navýšení platů podmiňuje odvoláním stávkové pohotovosti. Zástupci odborů hejtmanovi Lubomíru Francovi přislíbili, že návrh projednají a do konce týdne kraji zašlou své stanovisko. Iva Řezníčková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče za Královéhradecký kraj však další postup nastínila jinak:

"Stávková pohotovost nadále trvá. Bude trvat až do zářijového jednání zastupitelstva, kde vystoupíme směrem k zastupitelům s našimi požadavky a kde předáme petici s podpisy několika tisíc zaměstnanců."

Podle krajské radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové řešení situace nebude jednoduché:

"Respektuji právo zaměstnanců na stávku i stávkovou pohotovost, ale nemyslím si, že by v současné době, kdy spousta zaměstnanců v jiných oborech je bez práce, snižují se mzdy na 60 procent, bylo fér nátlakovým způsobem protlačovat zájmy jedné skupiny."

V Česku je průměrný plat sestry v nemocnici 24.221 korun. Ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami, 27.000 korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, 21.000 korun. Odboráři tvrdí, že platový rozdíl mezi krajskými a státními nemocnicemi je ještě o tisíc korun vyšší.