Situace ve Sněmovně připomíná gordický uzel

Das Abgeordnetenhaus

Topolánkova vláda bude příští týden čelit dalšímu pokusu o sesazení – o tom jsme vás podrobně informovali už v předešlém vydání našeho pořadu. Dnes se zaměříme na to, jak velké šance má kabinet vládnout i nadále a jaké možné scénáře se ještě rýsují. Právě na to se ptáme politologa Petra Justa.

Jiří Paroubek, Mirek Topolánek
"Za celou tu dobu, co vláda čelila různým hlasováním o vyslovení nedůvěry, tak ta současná situace je asi nejvíce nakloněna tomu, že by vláda teoreticky o tu důvěru skutečně mohla přijít," myslí si Just, který zatím ale nezná odpověď na otázku, jak se nakonec zachovají dva poslanci, kteří opustili klub ODS a dvě poslankyně, nedávno vyloučené ze Strany zelených. S touto čtveřicí by opoziční sociální demokraté a komunisté dosáhli nejtěsnější většiny, potřebné k sesazení vlády. Opozice na ně - ani na lidoveckého poslance Ludvíka Hovorku - ale nemůže spoléhat, stejně jako nemá jistotu vládní tábor.

"Rebelové v rámci ODS už předem avizovali, že jejich postoj by mohl být ovlivněn tím, jaké řešení by přinesl prezident pro případný pád této vlády. On by totiž formálně musel přijmout demisi takové vlády, ale už není vázán žádnými lhůtami, dokdy musí jmenovat vládu novou a do jmenování vlády nové by stále zůstávala pověřená ta vláda stávající a teoreticky prezident by mohl třeba toto období natahovat klidně až do konce českého předsednictví," míní Just.

Příští postoj Václava Klause si ale podle Petra Justa zatím málokdo troufá předpovídat. Není ani zřejmé, zda by situace vedla k předčasným volbám, po kterých volají rebelové z vládních stran: "Samo vyslovení nedůvěry ještě neznamená, že se směřuje k předčasným volbám. To by následovalo až po třetím neúspěšném sestavení vlády nebo po třetím pokusu, kdy by vládě nebyla vyjádřena důvěra."

Předčasným volbám by se tak teoreticky dalo předejít vytvořením nové vlády s důvěrou Sněmovny. Ale kdo by ji tvořil? Na úvahy o velké koalici občanských a sociálních demokratů Petr Just hledí velmi skepticky:

"Přece jenom v těch posledních třech letech se mezi občanskými a sociálními demokraty postavila poměrně velká hradba. Vzájemné vztahy jsou téměř na bodu nula a nedokážu si představit v takovéto situaci vytvoření velké koalice, pokud by neměla čistě účelový charakter nějaké vlády přechodné, která by stejně nic nevykonala. Ani pro sociální demokraty by toto nebyla úplně výhodná pozice. Pro ně je skutečně výhodné být v opozici vůči této vládě a profitovat z toho v rámci předvolební kampaně."

A jaký scénář vylučuje šéf poslanců ODS Petr Tluchoř? "V případě že by snad teoreticky byla této vládě vyslovena nedůvěra, klub ODS nepodpoří žádnou vládu, v jejímž čele nebude stát předseda ODS."

Dokud tedy nejsou známy postoje hlavy státu ani nezařazených poslanců, připomíná situace ve Sněmovně nejspíš gordický uzel.