Tluchoř: ODS odmítá politiku koňských handlířů
Mezi sociální demokracií a ODS se po několika týdnech zdánlivého mírného oteplení opět rozzuřil boj. Těsně před Vánocemi pohrozil šéf ČSSD Jiří Paroubek vyslovením nedůvěry vládě, pokud s ním koalice nebude spolupracovat. Hlasů prý má dost. Občanští demokraté to považují za vydírání. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
„Jsem přesvědčen, že hlasy pro nedůvěru této vládě máme.“
Tvrdí Jiří Paroubek. Komentátoři ale vesměs berou tato slova s rezervou. Také předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř vyjadřuje pochybnosti.
„Pan Paroubek je v této věci velký mluvka. Já jsem slyšel o tom, že má 101 hlasů pro nedůvěru minimálně čtyřikrát. Jestli je má, jestli chce popáté hlasovat o nedůvěře, ať to udělá a nevypráví nám o tom.“
Skupina sedmi nezařazených poslanců je velice různorodá a jejich postoje někdy nevypočitatelné. Například Jan Schippel, zvolený za ODS, by ale vládu kvůli zdravotním poplatkům nechtěl potopit.
„To by pro mě určitě nebyl důvod.“
Podle Petra Tluchoře chce vládní koalice upravit zákon o poplatcích do přijatelné podoby pro opozici. Odmítá ale handlování, například o poplatcích za schválení zahraničních vojenských misi, nebo o výměnách typu vy nám schválíte lisabonskou smlouvu a my necháme projít americký radar.
„Nepochybně chceme v Senátu přijmout rozumnou verzi, rozumný kompromis, který pak, předpokládám, bude přijat v Poslanecké sněmovně. Odmítám tuto politiku koňských handlířů, toto vydírání, které pan Paroubek nastoupil. Myslím, že bychom se měli vrátit k serióznímu jednání, k seriózní politice a ke každodennímu vyhlašování, jestli vy nám něco, tak my za to něco jiného.“
Mnozí komentátoři se domnívají, že rozhodnutí sněmovny přijmout komunistický návrh o úplném zrušení všech poplatků ve zdravotnictví sociální demokraty ve skutečnosti překvapilo. Spíše počítali s jejich zrušením nebo zmírněním jen pro některé kategorie obyvatelstva. Poplatky za pobyt v nemocnici jim nevadily. Místopředseda ČSSD Milan Urban tvrdí, že jeho strana se nebrání kompromisu.„My jsme připraveni jednat, zrovna tak, jako jsme byli připraveni před tím.“
Jenže pokud by boj o poplatky skončil přijatelným kompromisem, nad vládní koalicí by se dál vznášela mračna. ČSSD už ústy místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka naznačila, že by si pro hlasování o nedůvěře mohla najít zase jiný důvod. Například to, že vláda prý pořádně neřeší nastupující ekonomické problémy. Otázkou tedy zůstává, zda ČSSD dokáže získat oněch potřebných 101 hlasů. Analytici soudí, že jistotu nemá. Myslí si to i ředitel Politologického ústavu Univerzity Karlovy Milan Znoj.
„Vláda zcela jednoznačně většinu ve sněmovně nemá. Poměry v klubu ODS, především ale v jiných, jsou tak napjaté, že ty čtyři hlasy by se mohly najít. Zatím si ale po pravdě řečeno nemyslím, že by byla taková dohoda a že by se našli nějací přeběhlíci k sociální demokracii. Ta stojednička je tak trochu spíše nátlakové beranidlo.“