Sjezd byl podle Grosse mezníkem pro sociální demokracii

Brněnský sjezd ČSSD, foto: Autor
0:00
/
0:00

Brněnský sjezd ČSSD skončil vítězstvím Stanislava Grosse a jeho spojenců. Porážku naopak utrpělo levicové křídlo strany, podporované bývalým předsedou Milošem Zemanem. Delegáti ale podpořili Grosse i jako premiéra, takže vládní krize pokračuje a nad koalicí se vznáší temná mračna. Jednání sjezdu sledoval v jihomoravské metropoli Zdeněk Vališ.

Stanislav Gross,  foto: Autor
Na Stanislavu Grossovi byla po oznámení výsledků volby předsedy strany znát viditelná úleva. Potěšilo ho, že byl zvolen už v prvním kole.

"Rozhodování bylo na delegátech. Je tady široká reprezentace ze všech koutů země a těžko se dalo cokoliv předjímat. Podstatné je, že to bylo v prvním kole, že od samého počátku příprav sjezdu byli dva kandidáti, takže si myslím, že to rozhodnutí má svou váhu."

Ještě před několika týdny se zdálo, že volba bude jen formalitou. Gross získal na krajských konferencích nad svým protikandidátem Zdeňkem Škromachem drtivou převahu. Jeho dosti pošramocený předsjezdový image ale způsobil, že výsledek volby nemusel být tak jednoznačný. Ještě před ní zaznívaly spíše kritické hlasy. A někteří, jako třeba bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, by v tuto chvíli nelpěli ani na vládní moci.

Ivan David,  foto: Autor
"Stanislave Grossi, jsi opravdu přesvědčen, že strana s tebou v čele má šanci na volební úspěch? A pokud někdo chce vyhrožovat a vydírat tím, že s ním padne vláda, pak je třeba si uvědomit, že tato strana snad chce mít delší perspektivu, než jenom do nejbližších parlamentních voleb."

Bývalý předseda strany Miloš Zeman, který přijel na sjezd až poté, co ho delegáti pozvali zvláštním usnesením, sice prohlásil, že se neodvažuje vyzvat ke zvolení toho či onoho kandidáta, ale svým dodatkem mohl něco naznačit.

"Snažte se zvolit člověka, který bude důvěryhodný jak pro sociální demokracii, tak pro občany České republiky."

Zdeněk Škromach,  foto: Autor
Zdeněk Škromach, reprezentant levicového proudu ve straně, který má k Zemanovi hodně blízko, si ale nebyl jistý, zda mu vystoupení bývalého předsedy při volbách pomůže.

"Je to těžko odhadnout. U někoho to mohlo pomoci, u někoho mě to mohlo spíše uškodit."

Škromach neuspěl ani v boji o křeslo šéfa strany, ani se mu nepodařilo obhájit pozici prvního místopředsedy a po osmi letech vypadl z vedení ČSSD. Tandem s Grossem, jako druhý muž ve straně, tak vytvoří nováček, ministr financí Bohuslav Sobotka. V šestičlenném nejužším vedení jsou jako místopředsedové další tři nováčci. Podle Zdeňka Škromacha je nyní nové stranické vedení jednobarevné a bude usilovat o poněkud jiný politický kurs.

"Zdá se, že je otevřena cesta do politického středu a spíše k takovému liberálnějšímu pojetí sociální demokracie."

To připustil i Stanislav Gross. Zároveň si ale nemyslí, že by straně hrozil nějaký rozkol.

Jaroslav Foldyna,  foto: Autor
"Jsem přesvědčeny, že tento sjezd je důležitým mezníkem pro sociální demokracii. Přestože ty volby byly dramatičtější než jindy, bude sjezd nakonec více spojovat než rozdělovat. Nemám obavy. Když jsem viděl závěr sjezdu, naplnilo mě to přesvědčením, že sociální demokraté ze všech koutů republiky budou odjíždět s pocitem, že přes různost názorů na některé věci, včetně personálních, se v Brně odehrál sjezd, který dá sociální demokracii šanci do budoucna udělat pro tuto zemi velký kus práce, že dá zároveň šanci znovu oslovit veřejnost."

První těžkou zkouškou ale bude muset nové stranické vedení projít hned v příštích hodinách a dnech při řešení vládní krize. Lidovci prý chtějí zůstat ve vládě, ale trvají na výměně premiéra. Pokud k ní nedojde hodlají jednat o předčasných volbách. Na sjezdu málem došlo ke skandálu. Šéf lidovců Miroslav Kalousek byl pozván jako host. Jeho přítomnost ale vyvolala nevoli řady delegátů, kteří připomínali, že socialistům a vládní koalici vrazil kudlu do zad. Delegáti dokonce prosadili, že Kalousek bude moci vystoupit s projevem až v neděli, i když byl pozván na sobotu dopoledne. Jeden z mladých delegátů do sjezdového mikrofonu prohlásil, že by "toho jezuitu odtud vynesl v zubech". Horké hlavy museli uklidňovat Stanislav Gross i Zdeněk Škromach. Známý bouřlivák Jaroslav Foldyna řekl Radiu Praha, že od začátku byl proti vládní koalici a preferoval menšinovou vládu. Nelíbí se mu ale to, co se odehrálo.

Brněnský sjezd ČSSD,  foto: Autor
"Respektuji určitou politickou kulturu. Jestliže tedy tato koalice existuje a Miroslav Kalousek byl pozván na sjezd, je mně velice žinantní až trapné tady hlasovat o tom, zda smí host tohoto sjezdu promluvit nebo nepromluvit. Myslím, že ti, kdo tady takto emotivně vystupovali proti Kalouskovi, nenašli odvahu hledat, kde se stala chyba. Ta asi není v lidové straně, v novinářích, ale někdy možná v nás samých."

Pokud jde o lidovce, Stanislav Gross už ve svém úvodním vystoupení delegátům připomněl nutnost myslet strategicky.

"Myslím, že bychom neměli tak úplně lehkomyslně zahazovat šanci pro spojenectví dnes i v budoucnu. A chci vám také zcela otevřeně říci, že se snažím s takto chladnou hlavou postupovat a nemám v tuto chvíli v úmyslu vyhazovat lidovecké ministry z vlády ČR."

Petra Buzková,  foto: Autor
Sociální demokracie nakonec vyslala všem jasný vzkaz. Usnesení sjezdu totiž vyzývá premiéra, ministry a poslance, aby zabránili předčasným volbám. ČSSD chce tedy vládnout do řádných voleb v příštím roce buď v koalici, nebo sama v menšinové vládě. Sjezd ale zároveň drtivou většinou odmítl zrušit tzv. bohumínské usnesení z roku 1995, tedy zákaz jakékoli spolupráce s komunisty. Podle ministryně školství Petry Buzkové je zákaz spolupráce s komunisty v životním zájmu sociální demokracie.

"Chápu, že řada delegátů žádá zrušení bohumínské rezoluce s dobrými úmysly, že má pocit, že by se nám mohlo povést to, co se podařilo Francois Mitterandovi ve Francii. Francouzští socialisté koalicí s komunistickou stranou docílili toho, že komunisty vytlačili do marginality, na pokraj politického dění. Upozorňuji ale na jednu věc. To se stalo za situace, kdy francouzská Socialistická strana byla nejsilnější stranou v zemi a komunisté byli malou a slabou stranou. Já se obávám, že pokud bychom se pokusili následovat tento model, došli bychom k tomu, že silná a velmi akceschopná komunistická strana by spíše marginalizovala sociální demokracii."

Mnozí delegáti ale v kuloárech hovořili o možnostech případné menšinové vlády spíše skepticky. Přiznávali, že bez tiché, nepřímé podpory komunistů by menšinová vláda nemohla ani existovat.