Skandál v ČKA neprospěje české pověsti ve věci veřejných zakázek

r_2100x1400_radio_praha.png

Ve středu vláda odvolala členku představenstva České konsolidační agentury Radku Kafkovou. Ta byla jen pár hodin před jednáním kabinetu zatčena a tentýž večer obviněna z přijímání úplatků a úplatkářství.

Radka Kafková, foto: ČTK
V pátek pak Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl o vazbě všech tří obviněných z korupce v České konsolidační agentuře. Podle soudkyně by mohli mařit vyšetřování a pokračovat v trestné činnosti. Kromě členky představenstva ČKA Radky Kafkové jsou obviněni také bývalý zaměstnanec agentury Josef Tykva a podnikatel Pavel Hrách, kteří v aféře údajně hráli roli prostředníků. Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová uvedla, že skupina za úplatky prodávala pod cenou pohledávky ČKA dalším subjektům. Náplní činnosti České konsolidační agentury je přitom správa zejména nekvalitních úvěrů a pohledávek českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky.

Agentura tedy nařídí prověrku práce, kterou měla na starosti Kafková. Interní audit se speciálně zaměří na prodej pohledávky, které se týká vyšetřování policie. Už ve čtvrtek to potvrdil předseda představenstva a generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp.

Generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp

"My jsme se s ministerstvem financí předběžně shodli na tom, že je nutné provést kontrolu určité agendy, která byla v působnosti paní Ing. Kafkové, a to bude probíhat v následujících týdnech. Odbor interního auditu bude prověřovat zdali proces, kterým byla postupována pohledávka na dlužníkem Cetus, odpovídal metodice a normám, které jsou platné v této společnosti."

Podle dřívějšího vyjádření mluvčí vrchního státního zastupitelství Ireny Válové "úplatné jednání lze charakterizovat částkou minimálně statisíců korun". Z pátečních informací však vyplynulo, že policie zabavila na účtech tří obviněných až 420 milionů korun a navíc zajistila cenné papíry v nominální hodnotě 250 milionů korun. Celý tento majetek měli obvinění získat z trestné činnosti. Nejde ale o částky nijak přemrštěné, pokud vezmeme v potaz, že podle státního zastupitelství měli pod cenou prodávat pohledávky asi za 3 miliardy korun. Generální ředitel agentury Zdeněk Čáp si ale neumí postup Kafkové při prodejích pod cenou představit. Myslí si, že spíš mohla zneužívat interní informace, bez pomoci dalších lidí z ČKA.

"V systému, který je nastavený na prodej pohledávek v rámci ČKA není možné, aby jednotlivec jakkoliv ovlivnil tento proces, protože na rozhodování se vždy podílí jednotlivé kolektivní orgány, ať to jsou komise nebo představenstvo... Já si spíše dokážu představit, že se mohlo jednat o možná - a to teď spekuluji - o jakési zneužívaní informací."

Ať už ale konkrétní průběh údajné korupce v ČKA byl jakýkoliv, a nehledě na to, zda se prokáže vina obviněných, Česko se v tomto směru obecně netěší příliš dobré pověsti. Korupce při veřejných zakázkách v České republice roste, zatímco v celém regionu střední a východní Evropy klesá. Vyplývá to ze zprávy Světové banky, zveřejněné shodou okolností v době skandálu kolem ČKA. Hůř než Česko si vedou jen Litva a Albánie. Úplatků podle zprávy využívá při získávání státních kontraktů víc než čtvrtina českých firem.