Z dozorčí rady ČKA byli odvoláni dva členové ODS, do jednoho křesla míří komunistická poslankyně

Vlastimil Tlustý, foto: Zdeněk Vališ

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odvolala šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého z funkce předsedy dozorčí rady České konsolidační agentury. Členství v radě zbavila i dalšího občanského demokrata, exposlance Vladimíra Doležala. Návrh na odvolání předložili poslanci ČSSD. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Vlastimil Tlustý,  foto: Zdeněk Vališ
Nejdříve vysvětlíme, co vlastně Česká konsolidační agentura dělá. Slovo má ekonom Miroslav Ševčík: "Česká konsolidační agentura spravuje především špatné úvěry, které převzala od bankovního sektoru za 90. léta a za počátek tohoto století, a dále je vlastně takovou zúčtovací institucí pro stát."

Vlastimil Tlustý je přesvědčený o tom, že se stal vládní ČSSD nepohodlný, když zveřejnil podklady, které dokazují, že je jejich ministr financí Bohuslav Sobotka podezřelý z přípravy trestného činu: "Podle mého názoru výsledkem této kauzy je sice mé odvolání, se kterým jsem musel počítat, pokud jsem se postavil do cesty vládě, ale protože jsem se postavil do cesty vládě v prokazatelné zlodějině, tak předpokládám, že budou následovat kroky, které se týkají těch, kteří tu zlodějinu chystali." Ministr Sobotka ale všechna obvinění Tlustého označil za nesmyslná a lživá. Spor mezi politiky ČSSD a ODS se vede kvůli pohledávkám z doby prodeje majetku zkrachovalé IPB.

Oba odvolané občanské demokraty mají v dozorčí radě ČKA nahradit poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová a Miroslav Svoboda z ČSSD. Sněmovna o jejich jmenování rozhodne v březnu. Nástup komunistů do dozorčí rady ČKA se nelíbí šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi: "Zvolení komunisty do dozorčí rady České konsolidační agentury je přípravou na budoucí opoziční smlouvu mezi ČSSD a KSČM, kterou si tolik obě dvě strany přejí, ale já nevěřím, že jim to voliči dovolí." Sociální demokraté ovšem Kalouskova slova o dohodách ČSSD s komunisty jednoznačně odmítají.

A jak vidí budoucnost ČKA ekonom Miroslav Ševčík? "Já doufám, že Česká konsolidační agentura bude velmi brzy zrušena a že po volbách dojde k výměně této skupiny lidí, kteří velmi nezodpovědně hospodaří s prostředky státu a tím pádem i s prostředky občanů. Je to nakonec důkaz toho, že se socialisté spojují s komunisty a že se opakuje podobná situace, jaká nastala v roce 1947, respektive 1948 před únorem."