ČKA hledá půl miliardy

0:00
/
0:00

Česká konsolidační agentura, která pro stát spravuje nedobytné pohledávky, postrádá půl miliardy korun. Jde o peníze, které její dceřiná společnost IMOB poslala kvůli zhodnocení na zahraniční účty, a agentura nyní neví, kde přesně jsou. Případ už vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení.

Peníze se přes prostředníky dostaly na účty ve Švýcarsku údajně kvůli zhodnocení. Teď je ale konto zmražené a nikdo neví, jestli na něm peníze jsou nebo ne. Žádná písemná smlouva o transakci také neexistuje. Reálně tak hrozí, že stát o půl miliardy přijde. Agentura se podle jejího generálního ředitele Zdeňka Čápa snaží získat peníze zpátky: "Připravujeme v tuto chvíli provedení forenzního auditu a informaci o tomto podivném obchodu má rovněž finančně-analytický útvar ministerstva financí, který se spojil se svými partnery na území Švýcarska. Pravděpodobně se budeme muset vypravit do švýcarské banky osobně, to znamená, že představitelé společnosti se budou muset prokázat, že to jsou skutečně oni, nikoliv jiné osoby, které mohly jednat jako zástupci nebo zmocněnci společnosti."

Podle Zdeňka Čápa šlo zřejmě o selhání jednotlivce, který porušil všechny možné předpisy. Peníze údajně kvůli zhodnocení totiž poslal na švýcarské účty šéf dceřiné společnosti IMOB Jan Šik. Kde peníze jsou nikdo kromě něj neví. Jan Šik sám však podle svých slov žádnou vinu necítí. "Jsem v této kauze sám jako poškozený, využili mě," prohlásil. Koho má na mysli, ale neuvedl. Zdeněk Čáp míní, že měl na mysli dvě české fyzické osoby, které byly prostředníky transakce.

Ředitel Čáp nám také řekl, jaké kroky už agentura v této věci podnikla: "Mohu zmínit například podání trestních oznámení jak na pana ředitele Šika, tak na osoby tzv. zprostředkovatelů. Dále jsme najali advokátní kancelář, která má velmi dobré a efektivní vztahy s bankami na území Švýcarské konfederace, zahájili jsme samozřejmě interní audit ve společnosti, byly zapečetěny kanceláře, vyměněny zámky, zajištěna veškerá dokumentace, otisk počítače, zabavení počítače a tak dále."

Ministr financí Bohuslav Sobotka už pohrozil, že o místo kvůli skandálu přijdou i lidé ve vedení agentury. Potvrdila to mluvčí jeho úřadu Petra Krainová: "Ministr financí navrhne vládě odvolání dvou členů představenstva České konsolidační agentury, kteří zastupovali v dceřiné společnosti, v níž došlo ke spáchání trestného činu." Podle mluvčí jde o Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána.

Už zmíněný vnitřní audit by měl do konce týdne určit, zda kontrola pochybila. "Pokud se zjistí, že kontrolní systém nefungoval, přijmeme personální opatření," upozornil generální ředitel České konsolidační agentury Zdeněk Čáp bez bližších podrobností.