Skleněné šaty Blanky Matragi se dostaly v Muzeu rekordů do síně slávy

/ctk2008/matragi.jpg

Skleněný model šatů návrhářky Blanky Matragi uvedlo do své síně slávy Muzeum rekordů a kuriozit. Model je černobílý a v reálné velikosti.

Je inspirovaný stylem op-art a je součástí výstavy v pražském Obecním domě. Blanka Matragi má ke sklu blízko. Návrhářka, která obléká rodiny králů, emířů a šejchů, se původně vyučila brusičkou skla a v roce 1974 odmaturovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.

Vysoká krejčovina i unikátní skleněný objekt

Módní návrhářka Blanka Matragi, foto: ČTK/Říhová Michaela

Designérku s návrhem oslovilo Mezinárodní sklářské sympozium.

"Když mě vyzvali, abych s nimi vytvořila něco unikátního, tak jsem si řekla, proč neudělat něco unikátního nejen v té vysoké krejčovině, ale tu krejčovinu přenést do skla," uvedla návrhářka, která se zapsala do České knihy rekordů, kterou muzeum rekordů vydává.

Šaty jsou z ručně tvarovaného skla a sukni zdobí mozaika. Obléct si je samozřejmě není možné, ale díky Blance Matragi a sklářům vznikl unikární svítící objekt. Pozoruhodné bylo, že vzor na tunice Blanky Matragi byl stejný, jako na skleněných šatech.

"O Blance víme dlouho, protože je to člověk, který ve svém oboru dokázal něco, co možná nikdo jiný, co se týká České republiky," řekl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den, která české rekordy spravuje.

Lidé z Česka nabízí po výbuchu v Bejrútu pomoc

Módní návrhářka Blanka Matragi, foto: ČTK/Říhová Michaela

Jak uvedla Blanka Matragi pro server idnes, o zápisu do české knihy rekordů se dozvěděla jen pár dnů před výbuchem, který otřásl Bejrútem, kde návrhářka působí. "Velmi mě překvapilo, kolik lidí z Čech mi píše a nabízí pomoc, takže jsem je začala propojovat s organizacemi, které se v Libanonu starají o obyvatele postižené výbuchem,“ dodala pro server idnes.

Blanka Matragi pochází ze Světlé nad Sázavou a od 80. let žije v Libanonu. Kromě návrhů oděvů se věnuje právě i designu skla, porcelánu nebo šperků. V Bejrútu otevřela módní salon Blanka Haute Couture.

V Česku mohou lidé její modely vidět v Obecním domě na výstavě s názvem Timeless (Nadčasový). Kromě skleněných šatů jsou na výstavě k vidění například i šaty z 80. let, které Matragi nechala vytvořit pro rodinu ropného magnáta z Perského zálivu. Výstava trvá od roku 2018 do konce letošního roku.